pankreas.gen.tr https://www.pankreas.gen.tr Pankreas, Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, pankreas.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 25 May 2020 00:00:00 +0000 60 Pankreasın Görevi https://www.pankreas.gen.tr/pankreasin-gorevi.html Fri, 16 Nov 2018 07:57:59 +0000 Pankreasın Görevi; Pankreas sistemine bağlı sindirim organlarından biri olup, pankreasın görevi sindirim için gerekli olan bazı salgıları salgılayarak, besinlerin vücut içerisindeki sindirimine katkı sağlamaktadır. Pankreasın Görevi; Pankreas sistemine bağlı sindirim organlarından biri olup, pankreasın görevi sindirim için gerekli olan bazı salgıları salgılayarak, besinlerin vücut içerisindeki sindirimine katkı sağlamaktadır.
Pankreas hem iç hem de dış olmak üzere iki türlü salgı salgılar.

İç Salgı; türü insülin olmaktadır. Bu glikoz metabolizmadaki en önemli faktördür. Bu salgının az olması ya da hiç salgılanmaması halinde şeker hastalığı benzeri tehlikeli hastalıklar meydana gelir.

Dış Salgı; ise Pankreasın Akinus Kesecikleri adı verilen kesecikler yapar. Bu keseciklerden pankreas özsuyu denilen bir sıvı salgılanır. Bu sıvı yardımıyla nişasta, yağ ile benzer maddeler ayrışır. Pankreas her gün ortalama 900 cm3 dolayında pankreas özsuyu salgılar. Bu salgılar ile yağ, karbonhidratlar ile protein sindirimi yapılır.

Pankreasın görevinin en mühimlerinden biri de kan şekerini dengede tutmaktadır. Buda yukarıda belirtildiği üzere insülin salgılaması nedeniyle olur.

Pankreasın Vücuttaki Yeri; 
 • Pankreas, vücut içerisinde karın boşluğu arka kısmı, yani bel bölümünde bulunan bir organdır. Sindirim sisteminin bir parçası olup, sindirimin ihtiyacı olan salgıyı sağlayan, salgı bezi olarak bilinmektedir.
 • Bu organın ortalama büyüklüğü insanlara göre biraz farklı olabilse de, kadınlara göre, erkeklerde biraz daha büyüktür. Ortalama bir yapı olarak 15,25 santim arası bir uzunluğu vardır.
 • Şekil olarak biraz çengele benzer. Önden arka kısma doğru yassılaşan bir görüntüsü bulunur.
 • Pankreasın ağırlık olarak kadınlarda, 50, 55 gram iken, erkeklerde biraz daha ağır olmakla birlikte aşağı yukarı 70, 75 gramlık bir ağırlığa ulaşabilmektedir.
 • Pankreasın şekli çengele benzemesinden dolayı, pankreas dört bölüme ayrılarak incelenmektedir. Büyük ve şişkin duran ucuna baş kısmı, baş kısma göre biraz daha dar olan kısmına gövde, başın tam arka kısmında yani diğer ucunda olan ince ve uzun kısmına kuyruk, gövde ile başın birleştiği kısım olan yer ise boyun olarak isimlendirilir.
 • Pankreas salgısıyla karaciğer, dalak ve üst mezanter atardamarları beslemektedir. Pankreas’ın boşaltım kanallarına “Wirsung” ve “sentorini” kanalı adı verilir.

Pankreasın GöreviPankreasın Hastalıkları:

Diğer organlar da olduğu gibi pankreasta da değişik rahatsızlık ve hastalıklar görülebilir, bu hastalıklar nedeniyle pankreas görevini yerine getirmekte zorlanır, ya da hiç çalışamaz. Pankreasın görevini etkileyen başlıca hastalıklar;  
 • Pankreatit “ateşlenme”
 • Çeşitli tümörler
 • Pankreas Kanseri (Bu kanser kadınlara göre erkeklerde daha sık görülmekte ve genel olarak 60 yaşın üzerinde ortaya çıkar, kanserin sebepleri arasında 1/3’lük oranında sigara alışkanlığı gelir).
 • Boşaltım kanallarında meydana gelen taş ve kistlerdir.
]]>
4 Evre Pankreas Kanseri https://www.pankreas.gen.tr/4-evre-pankreas-kanseri.html Sat, 17 Nov 2018 00:11:41 +0000 4 evre pankreas kanseri: Pankreas kanseri en tehlikeli kanser türlerindendir. Pankreas kanseri,  pankreastaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşur. Normalde vücuttaki tüm hücreler düzenli bir şekilde bölünerek çoğa 4 evre pankreas kanseri: Pankreas kanseri en tehlikeli kanser türlerindendir. Pankreas kanseri,  pankreastaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşur. Normalde vücuttaki tüm hücreler düzenli bir şekilde bölünerek çoğalırlar. Bu hücreler zamanı gelince ölürler. Fakat hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek çoğalıyorsa, gerek duyulmayan dokular oluşursa bu dokular kitlelere dönüşür. Oluşan kitleye tümör veya urda denilmektedir. Yani kısaca pankreas içerisinde oluşan kontrolsüz hücre çoğalımı pankreas kanserinin oluşmasına neden olmaktadır. Pankreas kanserinde, pankreas içindeki kanalları döşeyen hücrelerden kaynaklanan tümör gelişimi söz konusudur. Bu tümörler pankreasın eksokrin tümörleri olarak adlandırılırlar. Pankreas kanserinde en sık görülen türü pankreasın adenokanserleridir. Pankreas kanseri ölümcül kanserler arasında 4. sırada yer almaktadır. Pankreas kanseri başlama aşamasında kendini beli etmeyen daha çok kanserin  yayıldığı evrelerde kendini belli eden bir kanser türüdür. Pankreas kanseri 4 evreden oluşmaktadır ve pankreas kanseri hastada bulgulara ulaşıldığında çoğunlukla tümör ileri evrelere ulaşmış olmaktadır. İlk evrelerde pankreas kanseri erken teşhis ile öğrenildi ise kanser 1 ve 2. evrelerde öğrenilmiş demektir ve bu evrelerde kanser pankreas dışına sıçramamış demektir. Fakat 3 ve 4. evrelerde öğrenildiği zaman kanser vücuda sıçramıştır ve yayılma evresindedir. 4. evrede pankreas kanseri hastası olan insanlarda çoğu zaman tedavi zorludur ve amaçlanan iyileşme gerçekleşmemektedir. Pankreas kanseri 4. evrede yaşam süresi çoğu zaman aylarla sınırlıdır. Pankreas kanserinin çeşitleri hastanın yaşam süresinde önemli rol oynamaktadır. 4 evre pankreas kanserinde tümör ve kanserli hücreler karaciğer gibi uzak mesafelere sıçramış durumdadır. Pankreas dışındaki dokulara, yakındaki organlara, lenf düğümlerine ve karaciğere sıçramış durumda olan kanser kişide tedaviyi güçleştirmektedir.

4 Evre Pankreas Kanseri4 evre pankreas kanseri tedavi:
 • Ameliyatla tedavi yöntemi: Kanserli tümör, tümörlü yakın dokular ve yakın lenf düğümleri çıkarılır. Whipple ameliyatı olarak bilinen cerrahi yöntem ile pankreas, midenin bir kısmı, on iki parmak bağırsağı ve etrafındaki dokular alınır. Bazen tümör kitlesi çıkarılamasa da hastada oluşan kusma ve sarılık rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması için kişi ameliyat yöntemi ile tedavi edilmektedir.
 • Radyoterapi ile tedavi yöntemi: Hastaya verilen radyasyon ile tümör hücrelerinin öldürülmesi ve küçültülmesi amaçlanmaktadır. Cerrahi operasyon öncesinde veya sonrasında uygulanabilmektedir. Vücut dışından uygulanabileceği gibi vücut içindende radyo terapi uygulanabilmektedir. Tümör yakınına koyulan radyoaktif çekirdeklerle vücut içinden radyo terapi uygulanabilmektedir.
 • Kemoterapi ile tedavi yöntemi: Bu tedavi yönteminde ilaçlarla kanserli hücrelerin öldürülmesi veya çoğalmasının durdurulması amaçlanmaktadır. Cerrahi tedavi şansı olan hastalara kemoterapi ameliyat öncesi veya sonrası uygulanabilmektedir. Cerrahi müdahale şansı olaman hastalarda ise tek tedavi yöntemi günümüzde kemoterapi yöntemidir. Kemoterapi radyoterapi ile birlikte uygulandığında çok daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.
]]>
Pankreas Kanseri Kemoterapi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kanseri-kemoterapi.html Sun, 18 Nov 2018 00:10:50 +0000 Pankreas Kanseri Kemoterapi; Bütün dünyada kanser oranı hızla artmaktadır. Pankreas kanseri, ABD’de kansere bağlı ölümler arasında 4. sırada yer almasıyla dikkat çekiyor. Yıllık olarak yeni vaka bildirimlerine göre hasta say Pankreas Kanseri Kemoterapi; Bütün dünyada kanser oranı hızla artmaktadır. Pankreas kanseri, ABD’de kansere bağlı ölümler arasında 4. sırada yer almasıyla dikkat çekiyor. Yıllık olarak yeni vaka bildirimlerine göre hasta sayısı bu ülkede 60 binlere yaklaşıyor ve bir buçuk sene içerisinde bu hastaların yaklaşık 45 ila 50 bini ölüyor. Aynı şekilde Avrupa’daki ölüm sayısının da 50 bin civarında olduğu tahmin edilmekte.

Pankreas Kanserinin Sebepleri;
 • Pankreas iltihabı
 • İnorganik beslenme özellikle çeşitli içecekler
 • Bazı mide hastalıkları
 • Şeker hastalığı
 • Nitrik ihtiva eden sucuk, sosis, özellikle salam
 • Mide ameliyatları
 • Raf ömrü çok uzun bütün maddeler
 • Konserveler
 • Dengesiz beslenmek
 • Fitelat (Plastiğin yumuşamasında kullanılır. Yapıştırıcılarda, kadın kremlerinde, çocukların kullandığı oyuncak vb. birçok madde de bulunur.)
 • Aşırı sigara tüketmek
 • Aşırı kırmızı et tüketmek
 • Dengesiz ve bilinçsiz olarak radyasyona tabi olmak
 • Yeşil, koyu yeşil ve kırmızı gıdalardan uzak durmak
 • Mısır şurubu ihtiva eden pek cok sıvı içecek ve konserveler 
 • Toksik olan su tüketmek
 • Spor yapmamak

Pankreas Kanserinin Teşhisi;
 
Hastalığın teşhisinde ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, gerekirse Pet çekimi gibi yöntemler kullanılır. Ayrıca ince iğne aspirasyon biyopsisi ve Trucat biyopsisi gibi yöntemler de tercih edilir. 2 santime kadar olan tümörleri gösteren en ucuz yöntem ultrasonografidir ve karaciğer metastazında safra yolu genişliğini gösterir. Bütün batını ve şüpheli lenf nodlarını göstermede Kontraslı Bilgisayarlı Tomografi ultrasonografiden daha etkilidir, 1 cm ve daha küçük lezyonları tespit edebilir. Karsinomlar Endoskopik Retrograt Kolonjiyo Pankrearografi (ERCP) ile daha net tespit görülebilir. Endoskopik Ultrasonografi de kullanılan yöntemler arasındadır. Bunlarla tespit edilemeyen durumlarda Laparoskopi ile tetkik kullanılr.

Pankreas Kanseri KemoterapiPankreas Kanseri Kemoterapi

Pankreas kanserinde Evre 2 ya da 3 dahi olsa, zaman zaman kemoterapi ve radyoterapinin beraber veya ayrı ayrı kullanılmasıyla hastalığın süresi uzatılabilir.

Kanserli hücrelerin büyümelerini ve çoğalmalarını önlemek ya da bu hücrelerin yok edilmelerini sağlamak için, anti-kanser ilaçlarla yapılan tedavi türüne kemoterapi adı verilir. Kana karışan ilaçlar kanser hücrelerine ulaşır. Bu hücrelerinin çoğalmasını, bölünmesini engeller ve bu hücreleri tahrip etmek suretiyle yok olmasına neden olurlar. Ancak Kemoterapi ilaçları kanser hücreleriyle mücadele ederken, sağlıklı hücrelerin de zarar görmesine neden olabilirler.  Ve bunun sonunda istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir, ama bu yan etkiler her hastada aynı değildir. Kemoterapi bitiminde sağlam hücreler büyük bir hızla kendini yeniler, bu yüzden tedavi sırasında oluşan yan etkiler geçicidir.

Pankreas Kanseri Kemoterapisi, genellikle planlanmış aralıklarla kürler halinde uygulanır. Her ilaç kürünün süresi bir kaç saatten bir kaç güne kadar değişebilir. Kürlerin aralarında belirlenmiş dinlenme dönemleri yer alır. Kürlerin toplam sayısı, kanserin ilaca vereceği cevaba göre değişir. Bütün kemoterapi kürlerinin tamamlanması uzun bir zamana yayılabilir.

]]>
Pankreas Enzimleri https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-enzimleri.html Sun, 18 Nov 2018 02:44:01 +0000 Pankreas enzimleri; Pankreas organının üretmiş olduğu pankreas enzimleri vücudumuz için çok önemlidir. Ama ilk önce pankreas organını tanıyalım. Pankreas, omurganın  bel kısmında, karın boşluğunda bulunmaktadır. Mi Pankreas enzimleri; Pankreas organının üretmiş olduğu pankreas enzimleri vücudumuz için çok önemlidir. Ama ilk önce pankreas organını tanıyalım. Pankreas, omurganın  bel kısmında, karın boşluğunda bulunmaktadır. Mide ile on iki bağırsağın arasında bulunan salgı bezidir. Ağırlık olarak kadınlarda 55 gram civarı, erkeklerde ise 70 gramdır. Pankreasın uzunluğu 15-25 cm uzunluğundadır. Şekil olarak önden arkaya doğru yassılaşan çengeli andırmaktadır. Pankreas baş, gövde, boyun ve kuyruk olarak dört bölümlerine ayrılır.

Pankreas organının salgıladığı enzimler

Pankreas enzimleri, hazmı kolaylaştıran ve sindirime yardımcı olan enzimdir. Bunlar;
 • Kimotripsinojen
 • Glukagon
 • Tripsinojen
 • Amilaz
 • İnsülin
İnsülin: Vücutta karbonhidratın metabolizmasını düzenleyerek kontrol altında almasını glukagon ile salgısıyla beraber yapar. Bu salgı pankreas organın beta hücrelerinden salgılanmaktadır. İnsülin langerhans diye adlandırılan adacıklar tarafından salgılanmaktadır. Yukarı kısımda belirtilen alfa ve bet hücreler bu adacıklarda bulunmaktadır.Pankreasta alfa hücreleri glukagon enzimi, beta hücresi insülini salgılamaktadır. İnsülin vücudun kan şekeri seviyesini dengede tutar. Vücuttaki kanda dolaşan şekerin hücre içine girmesini sağlamaktadır.Şeker enerji kaynağıdır. Pankreastaki hücrelerin çalışmasını dolayılı yoldan şeker sağlamaktadır. Vücutta beyin hücresi dışında başak hiçbir organımız pankreas olmadan kanda bulunan glikozu hücre içine atamaz.
 • İnsülin salınımı etkileyen faktörler
Pankreas enzimleri içinde en güçlü insülin uyarıcısı glikozdur. İnsülin hormonun daha çok salgılanmasını tetikleyenler yağ asitleri, lösin, şeker kalorileri, basit karbonhidratlar, mannoz, sekretin, arginin ve gastrin hormonlarıdır. Glikoz üretimini düşürenler leptin hormonu, bazı ilaçlar, bazı sinir uyarıları ve somatostatinlerdir.
 • İnsülinden dolayı meydana gelen hastalıklar
Pankreas EnzimleriDiyabet: Çevresel ve kalıtsal etkilerle meydana gelen hastalıktır. Kanda bulunan glikoz seviyesinin yükselmesinden dolayı meydana gelmektedir. İki türlü diyabet hastalığı vardır. Bunlar;

Tip-1 diyabet: İnsülin enziminin eksikliği sonucunda kanda dolaşan glikoz seviyesinde yükselmesiyle oluşan bir hastalıktır. Daima veya geçici  insülin eksikliğinden dolayı insülin hormonu takviyesini dışarıdan almak zorundadırlar.

Tip-2 diyabet: Çoğunlukla yetişkinlerde görülen bu hastalıkta pankreas enzimlerinden olan insülin enzimi gerekli olan etkiyi gösteremez. Vücuttaki bazı hücreler insüline direnç gösterir. İnsülin fazla salgılansa bile herhangi işe yaramaz. Bu nedenden dolayı kandaki şeker seviyesinde artış meydana gelir. Hücreler insüline direnç kazandığı için glikozu kullanamazlar. Vücutta kanda dolaşan fazla şekerde belli bir süre sonra idrar ile dışarı atılır.

Amilaz: Vücuttaki görevi nişastayı parçalamaktır. Bu enzim ağızda da salgılanmaktadır ama asıl salgılanma yeri pankreastır. Amilaz ince bağırsakta karbonhidratların sindirilmesine yaramaktadır. Sindirim sisteminde  rolu olan pankreas enzimi kan ve idrarda biraz bulunur. Kanda amilaz artışı ise pankreas hastalığının habercisidir.

Glukagon: Alfa hücresi tarafından salgılanmaktadır. Glukagon, kan seviyesinin düşmesiyle beraber harekete geçerek kan şekerini yükseltmektedir. Karaciğer ghücrelerindeki glikojen ve karbonhidrat olmaması glikoz oluşumu arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı kandaki glikoz seviyesi de yükselir. Vücuttaki insülin direncini arttıran glukagon kas ve yağ dokularındaki glikoz kullanımı azaltır. Vücudumuzda karbonhidrata azalma olduğunda acıkırız. Bu acıkma anında pankreas enzimlerinden olan glukago]]> Pankreas Bezi İltihabı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-bezi-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 15:32:47 +0000 Pankreas bezi iltihabı, İnsülin ve glukagon hormonlarını salgılamakla görevli olan pankreas bezinin iç kısımdaki keselerinin işlevini kaybetmesine pankreas bezi iltihabı denilmektedir. iltihabı iki çeşide ayrıl
Pankreas bezi iltihabı, İnsülin ve glukagon hormonlarını salgılamakla görevli olan pankreas bezinin iç kısımdaki keselerinin işlevini kaybetmesine pankreas bezi iltihabı denilmektedir. iltihabı iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlar kronik ve akut şeklindedir.

Akut ve kronik pankreas bezi iltihabı nedenleri

Akut pankreas bezinin iltihabının oluşmasının sebebi safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar, safra taşı ve devamlı alkol kullanımıdır. Bunların dışında kan içerisinde bulunan lipid seviyesinin yüksek olması, pankreasın yapısında anormallikler, travmatik yaralanmalar, viral bakteriyel enfeksiyonlar, bazı ilaçlar iltihabın oluşmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlık uzun süreli olursa kronik pankreas bezi iltihabı oluşur ve pankreas dokusunda devamlı olarak yaralanır. Kronikte sindirim sistemi olmak üzere insülin dengesinde de değişikler meydana gelmektedir. Akut ile kronik olan pankreas bezi iltihabı nedenleri genellikle aynıdır. Yalnızca kronikte hiperlipidemi rahatsızlığından kaynaklanan pankreas kanalının tıkanmasından dolayı kronik iltihap oluşmaktadır.

Pankreas bezi iltihabı belirtileri

Genellikle ağrılar ile bu hastalık kendini belli eder. Karnın üst kısmında oluşan ani ve zamanla artan ağrılar oluşur. Devamındaki belirtileri ise   ateş, bulantı, kusma, nabızda hızlanma, terleme, karında şişme, hıçkırık, karında şişme, hazımsızlık, gaz, yorgunluk, deride dökülme, baş ağrısı, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, sindirim sorunu, düşük kan basıncı, kilo kaybı, dışkının kötü koku ve yağlı olması tarzında da kendini gösterebilir. 

Pankreas Bezi İltihabıPankreas bezi iltihabı teşhisi

Uzman doktor tarafından hastanın fiziksel muayenesi ve röntgen testleri uygulanır. Bunların ardından dışkı ve kan testi uygulanır. Hastanın kan basıncı ve kalp atışlarına bakılmaktadır. Hastanın üzerinde şeker düzeyi ve kan sayımı yapılarak kontrol edilir. Kronik pankreas bezi iltihabından şüpheleniyor ise  serum amilaz, tripsinojen ve lipaz düzeylerine bakılır. Bu tetkiklerin yanı sıra ultrason ve endoskopik görüntüleme testleri de uygulanır.

Pankreas bezi iltihabı tedavis

Hastalığın teşhisi sonrasında seviyesi belirlenir ve buna göre tedavi uygulanmaktadır. Pankreas bezi iltihabı hastanın bütün vücudunu etkileyebileceği için acil olarak müdahale yapılır. İltihap ile gelişen sindirim sorunlarını giderilmesi için enzimlerin tekrardan çalışır duruma getirilir.  Yapılan bu ilk müdahale ile pankreas iltihabında kontrol altına alınmış olur. Hastaya sıvı takviyesi yapılarak kaybetmiş olduğu sıvı tekrardan kazandırılır. Hasta bu zaman içerisinde sıvı gıdalar ile beslenir. İltihaptan dolayı gelişen karın ağrısı için analjezik verilmektedir. Pankreas bezi iltihabı kontrol altına alındıktan sonra gıda olarak hasta yumuşak ve sıvı olarak beslenir. Hastaya vitamin takviyesi uygulanır. Hastanın rahatsızlığı tam olarak iyileşmeden kesinlikle katı gıdalar verilemez. Hastanın pankreas bezi iltihabı tamamıyla kontrol altına alındıktan sonra belirtiler üzerinde tedaviye başlanır. Bu rahatsızlığın nedeni safra kesesi ve kanalı ile ilgili ise problemler giderilir. Safra kesesi taşından dolayı ise hastaya cerrahi müdahale ile tedavi uygulanır. Pankreas bezi iltihabının sebebi dokunun bozulmasından kaynaklı ise cerrahi müdahale ile hasar görülen doku alınır ve tedavi uygulanır. İltihabın nedeni devamlı alkol tüketimi ise alkol bağımlılığını kaldırmak için rehabilitasyon programı uygulanarak tedavi edilir.

Pankreas bezi iltihabı tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler
 • Kahve, tütün, alkol, makarna, beyaz ekmek, şekerden uzak durulmalı
 • Yaban mersini, kiraz ve]]> Kronik Pankreas İltihabı https://www.pankreas.gen.tr/kronik-pankreas-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 21:24:03 +0000 Kronik pankreas iltihabı, konusunu bilmeden önce pankreas iltihabını bilmek gerekmektedir. Karnın arka bölümünde yer alan pankreatik kanal adı verilen bir tüp aracılığıyla bağırsaklara sindirim suyu ve enzim salgılar. Sal Kronik pankreas iltihabı, konusunu bilmeden önce pankreas iltihabını bilmek gerekmektedir. Karnın arka bölümünde yer alan pankreatik kanal adı verilen bir tüp aracılığıyla bağırsaklara sindirim suyu ve enzim salgılar. Salgılanan bu sıvı öd suyu ile birleşerek gıdaların sindirilmesini sağlamaktadır. Bir diğer önem arz eden görevi ise kana ünsülin ve glukagon hormonları salgılayarak gıdalardan gelen glikozun hücrelere ulaştırılması ve vücudun enerji üretimine katkıda bulunmasıdır. Bu sayede kandaki şeker oranı dengede tutulmaktadır. Sağlıklı bir bireyde pankreas tarafından üretilen ve sindirim sırasında kullanılan sıvılar ince bağırsağa gidene kadar aktif değildir. Fakat pankreas iltihaplandığında bu sıvılar hemen pankras içinde aktif hale gelir ve kendisini üreten dokularda hasar meydana getirir.

Kronik Pankreas İltihabı

Akut iltihaba göre daha ciddi bir iltihaptır ve dokularda kalıcı tahribata yol açma ihtimali oldukça yüksektir. Kronik ve akut pankreatit gibi sindirim enzimlerinin pankreasa yakın dokulara ataklar gerçekleştirmesiyle oluşur. Hastalığın en sık görülen nedeni uzun yıllar boyunca aşırı alkol kullanımıdır. Diğer nedenler arasında kalıtsal bozukluklar, kistik fibrozis, yüksek kalsiyum düzeyi, kanda yüksek oranda yağ bulunması, bazı bağışıklık sistemi ve ilaçlar bulunmaktadır.

Kronik Pankreas İltihabı Belirtileri

Kronik Pankreas iltihabı görülen kişilerin genelinde karnın üst bölgesinde ağrılar görülür. Ağrı ani şekilde sırt bölgesine yayılabilir ve yemekten sonra bir şey içildiğinde şiddetlenebilir. iltihap ilerledikçe ağrıların azaldığı görülebilir. Bunun temel sebebi ise artık pankreasın ağrılara yol açabilecek enzimleri aşırı şekilde tahrip etmesinden kaynaklanmaktadır. Kusma, yağlı dışkı, kilo kaybı, mide bulantısı ve kusma Kronik Pankreas iltihabının diğer belirtileridir.

Hasta birey normal yeme alışkanlıklarına devam etse dahi kilo kaybı yaşaması mümkündür. Bunun temel sebebi ise pankreasın üretmesi gereken sindirim sıvısını üretmemesi ve gıdaların bu nedenle tam anlamı ile sindirilememesinden kaynaklanmaktadır. Sindirim tam anlamı ile gerçekleşmediği için ise yeterince vitamin, mineral, yağ, protein ve karbonhidrat vücuda alınamaz.

Kronik Pankreas İltihabıKronik Pankreas iltihabı Tedavisi

Hasta kişi hastahaneye yatırılır ve ağrılarını dindirmek amacı ile ağrı kesici verilmeye başlanır. Kilo kaybı devam ediyor ise nazogastrik beslenme uygulanır. Normal beslenmeye geçildiği zaman sindirim enzimini üretemeyecek durumda ise her öğün sentetik enzim takviyesi yapılır. Sentetik enzim kişinin kaybettiği kiloları tekrar almasına yardımcı olur. Bu aşamalardan sonra hastanın beslenme programı düzenlenir az yağlı, küçük ve sık öğünlerle beslenme sağlanır. Bol su içemek ve kafeinli içeceklerden uzak durmak ise tedavinin süreci açısından önemli bir yere sahiptir.

]]>
Pankreas Büyümesi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-buyumesi.html Mon, 19 Nov 2018 20:55:15 +0000 Pankreas Büyümesi, Pankreas karnın üst bölgesinde ve midenin arka kısmında bulunan kan şekerini düzenleyen, sindirim için gerekli olan enzimleri üreten ve bazı hormonların salgılanmasını sağlayan bir organdır. Pankreasa herh Pankreas Büyümesi, Pankreas karnın üst bölgesinde ve midenin arka kısmında bulunan kan şekerini düzenleyen, sindirim için gerekli olan enzimleri üreten ve bazı hormonların salgılanmasını sağlayan bir organdır. Pankreasa herhangi bir zarar geldiği zaman üretilen enzimler sekteye uğrar ve kan şekerini dengeye sokan insülinin eksik olması durumunda ise şeker hastalığı ortaya çıkar. Bu yönlerden bakıldığında pankreas vücudumuz için oldukça önemli bir organ rolünde olmaktadır. Bu nedenle de pankreas büyümeleri çok çeşitli nedenler ile meydana gelebilmektedir.

Pankreas Büyümesi Sebep Olan Etkenler Nelerdir

Akut Pankreas İltihabı (Pankreatit): Pankreas organında aniden meydana gelen iltihaplanmalardır. Pankreatitler genellikle kısa sürmektedir. Çoğunlukla birkaç gün içerisinde iyileşse de, bazı durumlarda ciddi ve hayati bir mesele haline de gelebilmektedir. Safra taşları ve alkolizm pankreatit hastalığına neden olan en önemli sorunlardandır. Bunun yanı sıra kan dolaşımında yağların fazla bulunması, bazı ilaçlar ve bazı enfeksiyonlarda akut pankreası tetikleyebilir. Ayrıca akut pankreas iltihabı pankreas büyümesine en çok neden olan sorundur.

Kronik Pankreas İltihabı: Oldukça uzun süren ve pankreasta kalıcı hasarlar meydana getiren kronik pankreas iltihabı pankreas büyümesine neden olmaktadır. Pankreas büyümesine de neden olan kronik pankreas iltihabının en büyük nedeni, kronik alkol bağımlılığıdır. Genetik yatkınlık, kistik fibrozis, kanda yüksek yağ ve kalsiyum bulunması ve çeşitli ilaçlar da kronik pankreatite neden olmaktadır.

Pankreasta Bulunan Yalancı Kistler: Genellikle pankreasta meydana gelen enfeksiyonlar sonrası ortaya çıkan pankreasta bulunan yalancı kistler olarak tanımlanan bu hastalık pankreasta hücre döküntüleri ve sıvı birikimi şeklinde görülür. Pankreasta bulunan yalancı kistler pankreas büyümesine sebep olabilmektedir.

Kistadenom Tümörleri: Kistadenom tümörü genellikle iyi huylu bir tümör olmasına karşın, pankreas büyümesine neden olmaktadır.

Apse: Bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkan apseler, pankreas büyümesine sebebiyet verebilmektedir.

Pankreas Kanserleri: Pankreas kanseri nedeniyle, pankreas büyümesi meydana gelir.

Pankreas BüyümesiPankreas Büyümesinin Belirtileri Nelerdir

Pankreas büyümesi sorununda en sık ve en belirgin olan belirti karnın üst tarafında ortaya çıkan ağrıdır. Yemek yenildikten sonraları, karnın üst tarafında ortaya çıkan bu ağrı gittikçe sırta doğru yayılabilir. Diğer belirtiler ise:
 • Yağlı bir şekilde dışkı yapma,
 • Sarılık hastalığı,
 • Vücut ısısının yükselmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal ve
 • Kilo kaybıdır.
Pankreas Büyümesi Nasıl Teşhis Edilmektedir

Yukarıda sıraladığımız şikayetlerin görülmesi, ayriyeten şikayetlerinizin ne olduğuna bağlı olarak doktorunuz bir teşhis yöntemi ayarlayacaktır. Teşhis yöntemi ilki fiziksel muayene olmaktadır. Fiziksel muayene sonrasında amilaz ile lipaz gibi biyokimsal testler ve ultrason, tomografi gibi radyolojik testler istenmektedir. Bütün bunların sonucunda pankreas büyümesi olup olmadığı; eğer var ise sebebinin ne olduğu ortaya çıkarılır.

Pankreas Büyümesi Nasıl Tedavi Edilmektedir

Pankreas büyümesi tedavisi, kişiye özel olarak yani kişide pankreas büyümesine neyin sebep olduğuna tespit edilerek yapılmaktadır. 

Eğer akut pankreas iltihabına bağlı olarak pankreas büyümesi gerçekleşmişse kişi hastaneye yatırılır. Serum verilir, gerekli d]]> Pankreas Biyopsi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-biyopsi.html Tue, 20 Nov 2018 13:36:13 +0000 Pankreas Biyopsisi, Pankreas biyopsisi için genel olarak her zaman pankreas tümöründen alınır dememiz doğru olmaktadır. Günümüzde pankreas biyopsilerinin hepsi, her zaman olarak iğne biyopsi şeklinde alınmaktadır. Pankreas bi Pankreas Biyopsisi, Pankreas biyopsisi için genel olarak her zaman pankreas tümöründen alınır dememiz doğru olmaktadır. Günümüzde pankreas biyopsilerinin hepsi, her zaman olarak iğne biyopsi şeklinde alınmaktadır. Pankreas biyopsisi sadece tek bir görüntüleme yöntemi ile yapılmaktadır. Bu görüntüleme yöntemleri ultrason veya tomografi olmaktadır. Pankreas biyopside görüntüleme yöntemi olarak çoğunlukla ultrason kullanılmasına rağmen, bazı durumlarda ender de olsa bilgisayarlı tomografi de kullanılabilmektedir.

Pankreas Biyopsi Neden Yapılmaktadır

Pankreas biyopsi, pankreas içerisinde var olan tümörün iyi mi yoksa kötü huylu mu olduğunu tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra, pankreas tümörünü tedavi edici bir planlama yapılabilmesi için de tümör tipinin ortaya çıkarılmasını sağlar.

Pankreas Biyopsi Ağrılı Bir Uygulama Mıdır

Bütün biyopsi girişimlerinde olduğu gibi pankreas biyopside de iğne işlemi yapılacak olacak bölgenin lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulması bir kuraldır. İğnenin giriş yapacağı yerin lokal olarak uyuşturulması nedeniyle bazı kişiler tarafından biyopsi ameliyat şeklinde algılanabilmektedir. Bu nedenle bu hastalarda korku, heyecan, endişe gibi duygular belirebiliyor. Eğer biyopsiye girecek olan hastada bu şekilde korku, endişe gibi duygular bulunuyorsa o kişiye ağrı kesici veya sakinleştirici etkili ilaçlar damar yoluyla verilmektedir. Bunlar kesinlikle narkoz (genel anestezi) değildir. Analjezik ve sedasyon yapılı ilaçlar olarak adlandırılır. Biyopsi işlemi çok kısa süreceğinden dolayı uyutulma gerekmez ancak hiçbir şey hatırlamak isteyen hastalara da genel anestezi verilmeden uyutulması gerekebilir. Pankreas biyopsinin de yol açtığı sorunlar bunlar ile sınırlı kalmaktadır. Az önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi lokal anestezi uygulanacağından dolayı kesinlikle ağrısız bir işlemdir.

Pankreas BiyopsiPankreas Biyopsi Nasıl Yapılır

Pankreas biyopside öncesinde gerekli olan hazırlıklar tamamlandıktan sonra biyopsi alınacak olan vücut bölgesi ultrason veya bilgisayarlı tomografi ile tekrardan incelenir. Biyopsi iğnesinin gireceği bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Biyopsi iğnesi ile direkt pankreasa ya da pankreasın içerisinde bulunan bir kitleye girilir. Daha sonrasında biyopsi alınır. Biyopsi alınacak bölgenin ince bir iğne vasıtasıyla uyuşturulması ile o bölgeden biyopsi alımının bitmesi arasında geçen zaman genellikle 5 dakikadan daha kısa olmaktadır.

Pankreas biyopsi ince veya kalın olmak üzere iki türlü iğne ile alınabilmektedir. Çoğu merkezde veya hastanede pankreas biyopsileri kalın iğne ile ve doku alınarak yapılmaktadır. Bu şekilde biyopsi alınan bölgedeki tümörün veya hastalığın sadece iyi ya da kötü huylu olduğunu söylemek dışında birde hastalığın tipinin ve kesin isimlendirmesinin yapılması da sağlanabilmektedir.

İğne biyopsileri için bazen özel ikili iğne uygulaması da kullanılabilmektedir. Bu şekilde bölgeye tek bir iğne ile girilir fakat sonrasında bu iğne içerisinden farklı bir iğne ile biyopsi için incelenecek olan doku alınır. Bu sistemin amacı, tek bir iğne girişi ile dokudan birden fazla biyopsi alabilmektir. Böylelikle de biyopsinin yetersiz olması ve  biyopsinin tekrarlanması gibi bir ihtimal ortadan kalkar.

Pankreas biyopsi işleminden sonra kanama olup olmadığı bir defa daha kan alınarak veya ultrason ile incelenerek kontrol edilmektedir. Eğer kanama yok ise hasta evine gönderilebilir.

Pankreas Biyopsiden Sonraki Süreç Nasıldır

Pankreas biyopsi yaptırmış olan hastaların geç süreçte olaşabilecek herhangi bir kanama riski yönünden takip edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle pankreas biyop]]> Pankreas Başı Kanseri https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-basi-kanseri.html Tue, 20 Nov 2018 19:02:54 +0000 Pankreas başı kanseri, Erkeklerde ve siyah ırkta yoğun olarak görülen ve tam olarak nedeni bilinmeyen pankreas başında oluşan tümörlere pankreas başı kanseri denir. Tıpta hastanın hayata döndürülmesi imkansıza yakındır. Pa Pankreas başı kanseri, Erkeklerde ve siyah ırkta yoğun olarak görülen ve tam olarak nedeni bilinmeyen pankreas başında oluşan tümörlere pankreas başı kanseri denir. Tıpta hastanın hayata döndürülmesi imkansıza yakındır. Pankreas başı kanseri olan hastanın yaşam süresi aylarla ifade edilmektedir. Şeker hastalığı ve sigara kullanımı hastalığın tetikleyicileri arasında olup karın ağrıları, yorgunluk ve iştahsızlık hastalığın belirtileri arasındadır.

Pankreas başı kanseri Tedavisi; Pankreasın vücudumuzdaki yeri dolayısı ile cerrahi operasyon zor ve tehlikelidir.Bazı hastalarda mide, bağırsak ve karaciğerin de ameliyat edilmesi gerekir. Sonrasında kanserin hücre türüne ve hastaya uygun kemoterapi uygulanır. Fakat bu tedaviler çözüm olmamaktadır. Bu yüzden pankreas başı kanseri onkolagların zorlandıkları kanser türlerindendir. Pankreas tümörünün genişleyerek safra yolunu tıkaması, karaciğerin ve safra kesesinin işlevsiz kalması ağız yolu ile aldığımız zararlı maddelerin kana bulaşmasına neden olur. Buda hepatitlerde olduğu gibi cilt sararmasına ve vücut fonkiyonlarının aksamasına neden olur.

Pankreas Başı KanseriPankreas başı kanseri bitkisel tedavisi; Tıpta %5 lik başarı şansı tanınan bu hastalıkta Herbelist Bozkurt beyin letonya da yaptığı bitkisel kokteyller ile 6 ay gibi kısa sürede %90 başarı yüzdesi ile şifa bulmak mümkündür. Farklı organlara atlama olsa bile 1990 dan beri sağlıkla yaşayan yüzlerce hasta bozkurt beyin pankreas başı kanserinde dünyanın ileri teknolojilerinin  ötesinde bir başarı yakaladığının kanıtıdır.  Bütün kanserlerde olduğu gibi, zaman önemli olup, ilk ay bitki özlerini kullanabilen hastaların %50 si yaşama dönmektedir. Tıpbi tedavilerle birlikte kullanılabilen reçete pankreas kanserinde uygulanabilen medikal tedavilerin içinde en başarılı olanıdır.
]]> Pankreas Vücudun Neresinde https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-vucudun-neresinde.html Wed, 21 Nov 2018 16:54:42 +0000 Pankreas vücudun neresinde, Bu organ karın bölgesinin üst kısmında ve bel omurların ön tarafına yerleşmiş olan bir salgı bezidir. Pankreas ın salgıları sindirime yardımcı olmak ile beraber kan şekerinin düzenlenmesinde sağ Pankreas vücudun neresinde, Bu organ karın bölgesinin üst kısmında ve bel omurların ön tarafına yerleşmiş olan bir salgı bezidir. Pankreas ın salgıları sindirime yardımcı olmak ile beraber kan şekerinin düzenlenmesinde sağlamaktadır. 

Pankreas vücudun neresinde diye düşünüldüğünde midenin arka kısmından on iki parmak  bağırsağına ve dalağa kadar uzanan kısımda yer almaktadır. Pankreasın ağırlığı 60-80 gram arasındadır. Rengi kırmızım tıraktır. Uzunluğu 12-15 cm. civarındadır. Pankreasın baş, boyun, gövde ve kuyruktan oluşan dört kısmı vardır. Pankreasın baş bölümü on iki parmak bağırsağının oluşturduğu kavis kısmının içinde sağda bulunmaktadır. Boyun bölgesi ise karın iç zarı periton ile sarılıdır. pankreasın kuyruk kısmı ise dalak ve sol böbrek arasında bulunan lienorenal bağ tarafında bulunmaktadır.Pankreas Vücudun Neresinde

Pankreasın içerisinde baş kısmından kuyruğa kadar uzanan bir kanal mevcuttur. Kanal pankreasın baş kısmından çıkarak, safra duvarına açılmaktadır. Kanalın gövde bölümü enine doğru uzanır. Gövde sol böbrek üstü bezi, aort, sol böbrek, böbrek atar ve toplar damarlarını çaprazlar. Pankreasın kuyruğu gövdenin devamıdır. Pankreas organının kanı dalak,karaciğer ve üst mesemten damarlarından gelmektedir. Bu organda iki tane boşaltım kanalı bulunur. Pankreasın büyük boşaltım kanalı wirsung organını boylu boyunca geçmektedir. Pankreastan gelmiş olanlar çeşitli parçalardan salgıları toplar. Sonrasında on iki parmak bağırsağına aktarır. Bundan evvel safra kanalı ile birleşir. Wirsung dışındaki santorini boşaltım kanalı diğer kanalın bölümünün üsttün de on iki parmak bağırsağına açılmaktadır. Pankreasın hastalık belirtileri diğer organların hastalıklarıyla benzerlik gösterdiği için teşhisi zor olmaktadır. Genellikle karın içi organlarının  hastalıklarıyla karıştırılmaktadır. İnsan tarafından organların yerinin en çok merak edilen genellikle pankreas vücudun neresinde diye düşünülüp merak edilmektedir.
]]>
Pankreas Başında Kitle https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-basinda-kitle.html Thu, 22 Nov 2018 16:34:40 +0000 Pankreas Başında Kitle;Pankreas vücudumuzda bulunan yaklaşık olarak 15 cm uzunluğunda karın boşluğunda mide arkasında bulunan bir organdır. Pankreas baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Konumuz olan pan Pankreas Başında Kitle;Pankreas vücudumuzda bulunan yaklaşık olarak 15 cm uzunluğunda karın boşluğunda mide arkasında bulunan bir organdır. Pankreas baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Konumuz olan pankreas baş kısmı karnın sağ tarafında on iki parmak bağırsağına birleşik şekilde bulunur. Pankreas baş kısmında kitle olması denek kanser habercisi bir ur oluşumuna sebep olması gibi bir durumun söz konusu olabileceği anlamına gelmektedir. Pankreas vücuttaki görevleri olarak kana hormon salgılamaktır. En önemlisi pankreasın salgıladığı hormonlar arasında kan şekerini düzenleyen insülindir. insülin üretmek ve salgılamaktır. Ayrıca sindirim sistemine yardımcı olan amilaz üretir.

Pankreas Başında Kitle

Pankreas baş kısmında oluşan kitle pankreasın içerisinde ve ya dışında yer alan sıvı toplanan havuzların bulunması ve bu havuzlara pankreas kitleleri içerisine sıvı salgılayan hücrelerin tam anlamı ile görevlerini yerine getiremedikleri durumda oluşan pankreas kitleridir. Pankreas kitleleri uzunluğu bir iki milimetre arası ile bazen bir iki santimetrede olmaktadır. Pankreas kitlesi kanser habercisi olduğu bilinir. Fakat pankreaslar da oluşan kitlenin kimi zaman iyi huylu kimi zamanda kötü huylu olduğu bilinir. Ayrıca pankreas başında bulunan kitlenin iyi huylu olması hastaya ve hastalığın seyrinde hiç bir şekilde belirti vermez. Ancak bazı durumlarda pankreas baş kısmında bulunan kitle kanser veya kanser öncesi oluşan prekanseröz kitlelerdir. Bu kitleler kişinin pankreas başında kanser olma potansiyelini çoğaltan iyi huylu kitleler olarak bilinir. Bu durumda pankreas başında oluşan kitlenin kanser olup olmadığı uzman hekimler tarafından pankreas başında oluşan kitleden örnek alarak bir takım testlerden geçirerek kanserli hücre olup olmadığını anlaması çok kolaydır. Eğer pankreas başında kitleden alınan sıvı örneği sonucunda kanser olduğu anlaşılır ise acilen cerrahi operasyon ile pankreas başında oluşan kanserli kitle alınır. Sonuç itibari ile pankreasların başında oluşan kitlenin farklı tür ve farklı akışkanları bulunur. Örnek verecek olursak akut pankreatit atağı sonucunda pankreas başında kitle oluşmuş ise formdaki psödokistler yüksek konsantrasyon amilaz gibi enzimler içerir. Pankreas da oluşan kitleler belirtileri boyu ve bulunduğu yere bağlıdır. Pankreaslarda oluşan küçük çaplı kitleler özellikle hiçbir şekilde kendini belli etmez ve her hangi bir rahatsızlık göstermez. Fakat pankreas başında kitle oluşması daha büyük pankreatik vücut dokularını ve sinir sistemin saran kitlelerdir. Bu pankreas başında kitle oluşması sebebi ile hastanın yaşantısını etkileyen şiddetli karın ve sırt ağrıları ile belirti göstermektedir. Ayrıca pankreas başında oluşan kitle kanallarda tıkanıklık yaptığından deri dokularında sararma ve idrar renginin koyulaşması gibi belirtiler oluşmasına sebep olur. Pankreas başında kitle sonucunda safranın geri kaçmasına ve bilirubinin kan dolaşımında gelmesine sebep olmaktadır. Ve pankreas başında oluşan bu büyük kitleler sonucunda kişinin enfekte olarak ateşlenme, üşüme ve hatta sepsise yol açtığı bilinenler arasındadır. Pankreas da ve pankreas başında kitle oluşmasının sebepleri arasında öncelikle safra taşı olması ve alkol kullanılması gelmektedir.

Pankreas Başında KitlePankreas Başında Kitle Belirtileri
 • Şiddetli karın ve sırt ağrıları
 • Karnın üst bölgesinde şişlik oluşması
 • Kusma 
 • Bulantı
 • Masif kanama
 • Yüksek ateş
 • Karın boşluğunda enfeksiyon
 • İç kanam ve şok
 • Bayılma ve bilinç zayıflaması
 • Kan kusma
 • Hızlı ve bazen zayıf kalp atışları

Pankreas Başında Kitle Tedavisi;

Pankreas başında kitle tedavisi iyi huylu olması ve herhangi bir rahatsızlık vermemesi durumunda herhangi bir operasyon y]]> Yapay Pankreas https://www.pankreas.gen.tr/yapay-pankreas.html Fri, 23 Nov 2018 06:43:04 +0000 Yapay pankreas, günümüz diyabet hastalarının cildine yerleştirilebilen, hastanın kan şekerini sürekli ölçen, kontrol eden ve gereken insülin dozunu hesaplayarak vücuda verebilen bir cihazdır. Her yıl dünyada milyonlarca kişini Yapay pankreas, günümüz diyabet hastalarının cildine yerleştirilebilen, hastanın kan şekerini sürekli ölçen, kontrol eden ve gereken insülin dozunu hesaplayarak vücuda verebilen bir cihazdır. Her yıl dünyada milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan diyabet hastalığına bu sistem ile karşı konulmak isteniyor. Hastalar yapay pankreas ile sağlıklı insanlar gibi beslenebilecek, istediklerini yiyebilecek, sistem kan şekeri seviyelerini otomatik düzeltecek. Bu sistem ile hastalar, günlük hayatta defalarca kez kan şekerlerini ölçme, yediklerinin içerdiği şeker miktarını takip etme gibi durumları yaşamayacaklar. Çoğu diyabet hastası bu takibi yeterince iyi yapamamakta ve tedavi sürecinde aksaklıklar yaşamaktadır. Yapay pankreas sistemi ile hastalar büyük bir kolaylığa erişebilecek. Bu sistem hastanın yerine otomatik olarak kan şekeri seviyesini ölçecek ve gereken insülini vücuda verecek. Ayrıca yapay pankreas sistemi ile diyabet hastalarında sıklıkla görülen kandaki ani şeker düşmelerinin, ani şeker yükselmelerinin önüne geçilebilinecek. Hayvanlar üzerinde yapılan olumlu çalışmalar ardından insanlar üzerinde de başarılı sonuçlara ulaşıldı. Araştırmalar erişkinler ve çocuklar üzerinde denendi. Tıp tarihinde çığır açan bu gelişmenin hastaların hayatlarında büyük kolaylık sağlayacağı görülüyor. Henüz hizmete açılmayan bu sistem önümüzdeki yıllarda hayatımıza girecek.

Yapay PankreasYapay pankreas nasıl çalışacak

Yapay pankreas sisteminin üç ana parçası var. Bunlardan ilki glukoz sensör, ikincisi verilecek insülinin miktarını hesaplayacak elektronik algoritma, üçüncüsü ise insülini vücuda verecek olan insülin pompası. Elektronik sensör, kan şekerini ölçen bir sistem. Sensör sürekli olarak kan şekerini ölçüyor ve bu bilgiyi elektronik alıcıya gönderiyor. Cihaz otomatik olarak ne kadar insülini vücuda vereceğini hesaplıyor ve insülin pompasına gerekli dozu vermesi için sinyal gönderiyor. Mekanizma yirmi dört saat çalışıyor. Cihaz şimdilik cilt üzerine yerleştiriliyor fakat ilerleyen zamanlarda vücudun içerisine görünmeyecek bir şekilde yerleştirilme ihtimali de bulunuyor.
]]>
Pankreas Yetmezliği https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-yetmezligi.html Sat, 24 Nov 2018 02:30:29 +0000 Pankreas yetmezliği, insanların sık sık karşılaştıkları problemlerden biri olmasa bile yine ara ara insanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kimi zaman son derece basit bir şekilde ortadan kalkan bu rahatsızlık kimi zamanda yapılan Pankreas yetmezliği, insanların sık sık karşılaştıkları problemlerden biri olmasa bile yine ara ara insanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kimi zaman son derece basit bir şekilde ortadan kalkan bu rahatsızlık kimi zamanda yapılan müdahalelere rağmen ortadan kaldırılamamaktadır. Bu nedenle pankreas yetmezliği, bu noktada önemli bir yer tutmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum şüphesi var ise kesinlikle uzman bir doktora giderek muayene olmalısınız. Pankreas yetmezliği, her insanda bulunan pankreasın çeşitli nedenlerden dolayı görevini tam olarak yapamaması ya da vücuttaki diğer organların hızına yetişememesidir. Bilindiği gibi pankreas, insanlarda bağırsaklar içerisinde bulunan besinlerin parçalanması ve aynı zamanda parçalanan bu besinlerin tam olarak emilmesi için bir sıvı salgılayan organdır. Bu sıvının yeteri derecede salgılanmaması ya da hiç salgılanmaması durumunda insanlarda pankreas yetmezliği meydana gelir. Aslında bu durum insanlarda ara ara ortaya çıkarak daha kişi çok ciddi rahatsızlıklar duymadan ortadan kalkar. Bu gibi durumlarda genellikle pankreas yetmezliği bir hazımsızlık gibi kendisini göstererek ortadan kalkar. Tipik olarak günümüz tıbbında birçok çeşitli hastalık bu sorunun ortaya çıkmasına neden olarak pankreas yetmezliği sorununun bir belirti olarak ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu duruma müdahale edilmemesi durumunda çeşitli sindirim hastalıkları ve çeşitli fiziksel hastalıklar ortaya çıkar.  Bu nedenle tam zamanında müdahale bu gibi sorunlardan korunmanızı sağlayarak sizleri birçok sorundan koruyacaktır. 

Pankreas yetmezliği nedenleri nelerdir
 • Pankreas yetmezliği sorunu olan insanlarda bu duruma neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi emilim bozukluğu sorunu olanlardır. Bu sorun bazen kişinin tükettiği besinlere bağlı olarak gelişse bile bazen de insanların iş hayatında yaptıkları işlere bağlı olarak bile ortaya çıkabilir. 
 • Özellikle çocuklarda görülen pankreas yetmezliği sorunlarına neden olan etkenlerden biri ise beslenme bozukluğudur. Çocukların düzensiz bir şekilde yemek yemesi ya da sürekli olarak abur cubur gibi zararlı besinleri tüketmeleri durumunda bu besinler yerini pankreas yetmezliği sorununa bırakabilir. 
 • Bu durumun bir diğer nedeni ise yine daha çok çocuklar olmak üzere insanlarda karşılaşılan vitamin eksikliği sorunlarıdır. Vitamin eksikliği durumlarında insanlarda hemen pankreas yetmezliği ortaya çıkmasa bile bu sorun daha da ilerledikten sonra direk olarak bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 • İnsanlarda sık karşılaşılan şeker hastalığı durumlarında da pankreas yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunun ortaya çıkması durumunda insanlarda pankreas yetmezliği de ortaya çıkabilir. Bu nedenle şeker hastalığı olan insanların bu konuda biraz daha dikkatli olmaları gerekmektedir. 
Pankreas YetmezliğiPankreas yetmezliği tedavisi:

Pankreas yetmezliği sorunu olan insanlarda ilk olarak bu sorun için gerekli olan net teşhis yapılmalıdır. Net olarak teşhisin yapılması durumunda hastalığın tedavisindeki ilk aşama ilaç tedavisidir. Hastalar için yapılan ilaç tedavilerinde hedeflenen amaç, tabi ki sorunlu olan pankreasın alacağı hasarları önlemektir. Hasarların önlenmesi için kişinin doktor tarafından verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanması önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra pankreas yetmezliği olan insanlarda bu duruma neden olan etken de bulunmalıdır. Detaylı olarak yapılan araştırmalarla pankreas yetmezliğine neden olan durum tam olarak ortaya çıkarılabilirse sorun çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu süreçte pankreas yetmezliği olan insanlar için ihtiyaç olsun ya da olmasın destek olarak vitamin takviyeleri yapılmaktadır. Özellikle hasta olan kişi bir çocuksa kesinlikle vitamin olmazsa olmazlardandır. 

]]>
Pankreas Enfeksiyonu https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-enfeksiyonu.html Sat, 24 Nov 2018 22:25:24 +0000 Pankreas enfeksiyonu, günümüzde insanlar üzerinde çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Karnın arkasında yer alan ve ince bağırsağın üst kısmında yer alan pankreas, çok farklı nedenlerden dolayı enfeksiyon kapara Pankreas enfeksiyonu, günümüzde insanlar üzerinde çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Karnın arkasında yer alan ve ince bağırsağın üst kısmında yer alan pankreas, çok farklı nedenlerden dolayı enfeksiyon kaparak sorunlara neden olabilmektedir. Geniş ve düz bir yapısı olan bu organ, vücutta bulunan yağ ve karbonhidratların sindirimi için gerekli olan birçok enzimin sağlanması için sıvılar salgılamaktadır. Fakat enfeksiyonlardan etkilenmiş olan bir pankreas, bu gibi görevlerin birçoğunu yapamayacağı için insanlarda çok ciddi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi bu organ insanlarda sindirim sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Fakat başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere günümüzdeki birçok hastalık insanlarda pankreas enfeksiyonlarının oluşmasına neden olmaktadır. Pankreas enfeksiyonu, insanlarda akut ve kronik bir şekilde meydana gelebilmektedir. Kronik olarak meydana gelen enfeksiyonlar, sık sık ortaya çıkarak etkilerini devam ettirmektedir. Fakat akut olan enfeksiyonlar genellikle etkilerini çok kısa süreli olarak ortaya çıkarır ve çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırır. Kronik olarak meydan gelen enfeksiyonlar aut enfeksiyonlara öre çok daha tehlikeli olabileceği için kronik pankreas enfeksiyonlarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle çocuklarda bu enfeksiyonlar yüksek ateş ve diğer birçok soruna neden olabileceği için çok daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pankreas enfeksiyonunun nedenleri nelerdir
 • Günümüzde meydana gelen pankreas enfeksiyonu sorununun en önemli nedenlerinden bir tanesi safra kesesinde ve safra yollarında meydana gelen taşlardır. Safra taşları, insanlarda vücuttan atılamadığı zamanlarda çok şiddetli sancılara ve önemli kanamalara neden olmaktadır. Bu kanamaların görüldüğü bölgelerde enfeksiyonlar kısa bir süre içerisinde yayılma göstermektedir. 
 • Kişi üzerinde sürekli olarak kan seviyesindeki lipid miktarının fazla olması durumunda pankreas üzerinde enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar daha çok yetişkinlerde görülerek insanlarda sorun haline gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum söz konusuysa daha fazla zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmelisiniz. 
 • İnsanlarda meydana gelen bazı yaralanmalar durumunda vücut hızlı bir şekilde dışarıdan enfeksiyonları kapar ve bu şekilde vücuda bakteriler nüfus eder. Bu gibi durumlarda kana karışmış olan enfeksiyonlar pankreasa da bulaşabilmektedir. Enfeksiyonlar kan içerisine bulaştığı için ısa sürede vücudun her yerine ulaşacaktır. 
 • Kadınlarda meydana gelen pankreas enfeksiyonu durumunda bu duruma neden olan en önemli etken sürekli olarak yükseklik gösteren östrojen hormonu ve diüretik gibi bazı ilaç türleridir. 
Pankreas EnfeksiyonuPankreas enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir
Pankreas iltihaplanması durumunda meydana gelen belirtilerden en önemlisi, karnın üst ve arka taraflarında meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar, bazen karın ağrısıyla karıştırılabilir. Bu ağrıları pankreas enfeksiyonu sorununun ana belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında meydana gelen bir diğer belirti ise şiddetli bulantı ve kusma durumlarıdır. Özellikle çocuklarda bu durum çok daha yaygın bir şekilde meydana gelmektedir. Bunların yanında yine küçük yaştaki çocuklarda vücutta meydana gelen enfeksiyon durumlarında yüksek ateş sorunu ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra şu belirtiler ortaya çıkacaktır. 
 • Hıçkırık ve sık sık gaz,
 • Karın şişliği, 
 • Sürekli terleme, 
 • Deride meydana gelen dökülmeler,
 • Sürekli yorgunluk,
 • Ara ara baş ağrısı,
 • İleri ki dönemlerde kalp yetmezliği
]]>
Karaciğer Pankreas https://www.pankreas.gen.tr/karaciger-pankreas.html Sun, 25 Nov 2018 05:07:39 +0000 Karaciğer Pankreas, Karaciğer, insan vücudunun yaşaması için en önemli hayati organlarından biridir. Karaciğer, hem insan hem de hayvan vücudu için hayati bir organ olma özelliği göstermektedir. Karaciğer, karın boşl Karaciğer Pankreas, Karaciğer, insan vücudunun yaşaması için en önemli hayati organlarından biridir. Karaciğer, hem insan hem de hayvan vücudu için hayati bir organ olma özelliği göstermektedir. Karaciğer, karın boşluğunda sağ üst kısımda abdominalpelvik denilen bölgede diyaframın altında yer alır. Karaciğer, midenin sağ bölgesini ve safra kesesini örter. Karaciğere iki ana damar bağlıdır. Vücudun kan arzının hemen hemen %75'ini temin etmektedir. Karaciğer, ayrıyeten yağ sindirimine yardımcı alkali bileşik bir sıvı olan safra üretir. Vücudumuzun sağlıklı yaşam için zararlı maddelerden süzgeç arındırma görevi yaparak korumaktadır. 

Pankreas, karın boşluğunda omurganın bel kısmı önünde yer alan salgı bezine verilen isimdir. Bu salgı bezi yaklaşık 15-25 cm uzunluğunda olurken kadınlarda 55 gram, erkeklerde ise 70 gram ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşmak ta olan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzer. Pankreasın şişkin olan sağ kısmına baş, daha dar olan orta kısmına gövde, baş ile gövdenin birleştiği ince kısıma da boyun, ince uzun olan son kısmına da kuyruk denir. Pankreas, karaciğer, dalak ve üst mezanter atar damarlarıyla beslenir. Pankreasın boşaltıcı kanalları bulunur, bu kanalların isimleri Wirsungkanalı ve Santorini kanalıdır.

Karaciğer PankreasKaraciğerin Görevleri:

 • Protein, şeker ve yağ metabolizmasına çeki düzen verir.
 • Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve su ihtiyacını karşılar.
 • Protein, yağ, şeker ve kan yapımı için gerekli maddeleri depolar.
 • Kandaki şeker miktarını ayarlar.
 • Hormonların görevleri üzerinde etkilidir.
 • Vücudun ısısını ayarlar.
 • Günde hemen hemen 4 su bardağı kadar safra salgılamaktadır.

Pankreasın Görevleri:

 • Glukozun metabolizmasında önemli rolü vardır. Yetersizliği şekerli diyabete sebep olabilir.
 • Pankreasın iki bölüm iç ve dış salgı görevleri bulunur.
 • İç salgı görevi: Langerhans adacıkları denilen salgı hücre yapmaktadır. 
 • Dış salgı görevi: Akinus keseciklerinde vardır. Bu salgı keseciklerinden pankreasın öz suyu olan bu sıvı Virsung kanalıyla Vater kabarcığına ve oradan da onikiparmak bağırsağına giden alkali bir sıvı salgılamaktadır.
 • Sıvı içinde, yiyeceklerden temin edilen glikojen ile nişastayı ayrıştırmada oligasakaritleri oluşturmaktadır.
 • Normal bir insan da günde yaklaşık 1-1,5 litre pankreas öz suyu salgılanmaktadır.
]]>
Pankreas İyi Gelen Bitkiler https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-iyi-gelen-bitkiler.html Sun, 25 Nov 2018 11:27:31 +0000 Pankreas iyi gelen bitkiler, Pankreas bezi, endokrin ve sindirim sistemlerinin önemli bir üyesidir. Pankreas vücudumuzda midenin hemen arkasında, omurganın önünde bulunmaktadır. Öncelikli görevi, insülini ve glukan adlı hormonları Pankreas iyi gelen bitkiler, Pankreas bezi, endokrin ve sindirim sistemlerinin önemli bir üyesidir. Pankreas vücudumuzda midenin hemen arkasında, omurganın önünde bulunmaktadır. Öncelikli görevi, insülini ve glukan adlı hormonları salgılayarak kan şekerini dengelemektedir. Pankreasta bir sorun olduğunda sindirim enzimleri düzgün çalışmaz ve bağırsaklar besini düzgün işleyemez. Pankreas hastalıkları, pankreatit, şeker hastalığı ve pankreas kanseri gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların oluşmasını engellemek veya tedavi sürecine katkıda bulunmak için bazı bitki çayları tüketilebilir.

Pankreas sorunlarını önceden teşhis edilmesinde, şeker hastalığı riskini ortadan kaldırmak bakımından önemlidir. Karın bölgesinde ağrı veya kramp hissedilirse doktora başvurulmalıdır.

Pankreasa iyi gelen bitkiler

Yeşil çay: Tıptaki adı camellia sinesis'tir. Yeşil çay, mayasız bir yeşilliktir ve polifenoller ile güçlü antioksidanlara sahiptir. İçeriğindeki bu maddelerden dolayı pankreas sorunlarını iyileştirmede etkili olmaktadır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar da yeşil çay içen kişilerde pankreas kanseri riskinin daha düşük olduğu görülmektedir. Kanser önleyici etkisi bulunan yeşil çay, normal çay gibi demlenip içilebilir.

Sarımsak çayı: Genellikle yemeklere tat katmak için kullanılan bir besindir. Ancak sarımsak bir çok hastalığa da fayda sağlamaktadır. Pankreas fonksiyonlarını arttırırken, şeker hastalığında da kullanılmaktadır. Bu besin aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Kan şekeri düzeylerini düşüren sarımsak, kandaki insülin düzeylerini de arttırmaktadır. Sarımsak çayı hazırlanışı; 2 su bardağı kaynatılmış su içerisine kıyılmış sarımsak eklenir. Eldiven giyerek su içerisindeki yumuşamış olan sarımsakları elinizle ezin. Sonrasında süzerek, içeriside lezzet katmak biraz  bal ve limon suyu ilave edilir. Ancak uygulamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Pankreas İyi Gelen BitkilerGimneya yaprağı/gudmar: Hindistan'ın tropikal ormanlarında bulunan bir bitki türüdür. Binlerce yıldır kullanılan bu bitki, kan şekerini düzenlemede kullanılmaktadır. Ayrıca gimneya yaprağı iştah kapatıcı asitlerde içerir. Bu bitki çay olarak da tüketilebilir. Fakat şeker hastaları tarafından tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır.

Kutsal fesleğen çayı: Tulasi olarak da bilinen bir hint fesleğenidir. Hindistan'da eski çağlardan beri pankreas sorunları için kullanılmaktadır. Aynı zamanda şeker hastalığı tedavisinde de kullanılır. Kutsal fesleğenin içeriğinde antiviral ve antibakteriyel özellikleri vardır. Bu bitki çay olarak ve özü kullanılarak da tüketilebilir. Fakat doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
]]>
Pankreas Ağrısı Nereye Vurur https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-agrisi-nereye-vurur.html Mon, 26 Nov 2018 03:00:23 +0000 Pankreas Ağrısı Nereye Vurur: Pankreas Sindirim sisteminde, sindirime yardımcı enzim ve insülin gibi hayati önem taşıyan hormonlar salgılayan çok önemli bir iç organdır. Hastalıkları insan yaşamını tehdit eder. Pankrea Pankreas Ağrısı Nereye Vurur: Pankreas Sindirim sisteminde, sindirime yardımcı enzim ve insülin gibi hayati önem taşıyan hormonlar salgılayan çok önemli bir iç organdır. Hastalıkları insan yaşamını tehdit eder. Pankreas kaynaklı ağrılı durumlar pankreas iltihabı ve pankreas kanseri nedeniyle oluşur. 

Pankreas ağrısı nereye vurur fazla detayına girmeden, kısmı olarak şu cevabı verebiliriz: akut pankreatit ya da kronik Pankreatit sebeplerine dayalı olarak vücudun çeşitli bölgelerine ağrı vurur. (karın, göbek, bel, sırt, kasık, vb. ağrılar)

Pankreas Ağrıları: Pankreasın oluşan iltihabi değişikliklere (pankreatit) bağlı olarak ansızın ve geçmek bilmeyen ağrılar meydana gelir. Safra kesesinde taş oluşması, şişmanlık, alkol kullanımı gibi nedenlerden dolay pankreas iltihabı gelişebilir. Pankreatit ağrısı göbek üzerinde ve göbek bölümünde çok güçlü ve sürekli bir ağrı vardır. Bu vakaların bir kısmında ağrı; bele, sırta ve kasıklara vurur. Hasta ağrısından dolayı sırtüstü yatamaz, oturur halde durur. Aniden başlayan rahatsızlıklarda ateş, nabızda hızlanma olur. Ağrı zaman zaman şiddetlenmeler halinde seyrederek kronik hale gelir. Bel üzerinde kuşak tarzındaki ağrı, pankreatitin temel özelliğidir.

Pankreas bezi kanserinde de aynı şekilde ağrı meydana gelir. Pankreas bezi enfeksiyonundan farklı tarafı, ağrının sürekli olması, sarılığında zaman ilerledikçe çoğalmasıdır. Ağrı ile beraber, hızla artan zayıflama, iştahsızlık benzeri belirtiler olur.

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur

Pankreas Ağrısı nereye vurur;

Akut Pankreatit Ağrısı; genellikle karnın üst bölgesinde, ancak bazen sırta vurur. Yemek yenildikten sonra kötüleşen bu ağrılar, birkaç gün boyunca devam edebilir. Akut pankreatiti olan kişi kendini çok rahatsız hisseder ve bu rahatsızlık dışarından da belli olur.

Kronik Pankreatit ağrısı:

Kronik pankreas enfeksiyonu akut iltihaba göre daha ciddi bir durumdadır ve dokularda kalıcı bozukluğa yol açma ihtimali çok daha yüksektir. Kronik ve akut pankreatit benzeri sindirim enzimlerinin pankreas ve komşu dokulara ataklar yapmasıyla olur.

Kronik pankreas iltihabı olan insanların çoğu karnın üst bölgesinde ağrılar hisseder. Ağrı sırta geçebilir ve yemekten veya bir şey içtikten sonra çok fazla şiddetlenebilir. Bazı durumlarda iltihap ilerledikçe ağrılar yok olabilir. Bunun sebebi pankreasın, artık ağrıya yol açan enzimi üretmeyecek kadar bozulmasıdır.

Pankreas Ağrıların Geçiştirilmesi: Pankreasın ağrıları çok şiddetli olur ve bu tür ağrıların geçiştirilmesi hiç kolay olmaz. Tedavi için “opioid” nevi çok fazla güçlü ağrı kesen ilaç verilir. Hastaların çoğu için bu ilacın ağızdan verilmesi kifayet etmez. Özellikle de pankreas kanseri olan hastalara, karında aort damarı önünde bulunan ve “çölyak gangliyon” denilen bir sinir yumağının iletisi kesilmesi ile girişim yapılan bir yöntem ile ağrı durdurulabilir. Bu işlemin pankreas kanserinin başlangıç döneminde yapılması uygulanması halinde çok iyi sonuç alınır ve ağrı belirgin şekilde geriler. Daha çok ilerlemiş kanser hastalarında da omuriliğe tutturulan bir morfin pompası takılarak ağrılar dindirilir.

]]>
Akut Pankreas https://www.pankreas.gen.tr/akut-pankreas.html Mon, 26 Nov 2018 17:57:04 +0000 Akut Pankreas, Pankreas hem iç salgı hem de dış salgı olarak vücut içerisinde sindirime yardımcı olarak sindirime yardımcı maddeler salgılamak ile görevlidir. Akut pankreas pankreasın dış salgı olarak salgılanan maddele Akut Pankreas, Pankreas hem iç salgı hem de dış salgı olarak vücut içerisinde sindirime yardımcı olarak sindirime yardımcı maddeler salgılamak ile görevlidir. Akut pankreas pankreasın dış salgı olarak salgılanan maddeler inaktif olup bağırsaklarda aktif hale geçerek vücutta olan yağ ve şekeri parçalarlar. Akut pankreas bu maddeler daha pankreas içerisinde iken çevre dokulara ulaşarak aktifleşip dokuları parçalamaya başlar. Akut pankreas birden oluşan pankreasın hasar görmesi sonucu ortaya çıkan durumdur.  Pankreaslar da oluşan hasarlar sonucunda çoğu zaman hücrelerin ölümüne sebep olmaktadır. Akut pankreas da oluşan çeşitli kimyasal maddelere bağlı olarak vücudun genelini ilgilendiren korkulacak bir felaket haline dönüşmesi de olabilir. 

Akut pankreasın oluşmasının birden fazla nedeni vardır en önemli nedenleri arasında safra kesesinde bulunan taşlar olduğu bilinmektedir. Safra kesesinde bulunan taşlar safra kesesinin kasılması sonucunda safra bulunan taşlar kanallara dökülerek safra kanallarının  tıkanmasına sebep olmaktadır. Safrada oluşan bu taşlar akut pankreas içerisinde çeşitli iltihaplanmalara sebep olmaktadır. İşte bu taşların birin derecede akut pankreasın en büyük sebeplerindendir. Bir şekilde safra kanalına düşen taşlar safra kanalının tıkanmasına veya bu taşların zorla bile olsa geçerek bağırsaklara ulaşması sırasında oluşan sonuçlar olarak pankreas kanalında tıkanıklık oluşturması ve basıncın atması ve dokulara hasar vermesi sonucu bu kanallarda bulunan maddelerin çevreye sızmasına da sebep olmaktadır. Bunun içindir ki akut pankreasın oluşmasında safra kesesi taşları çok aktif rol oynamaktadır. Akut pankreasın diğer bir sorumlusu olarak bilinen şey ise hastanın aşırı alkol kullanmasıdır. Akut pankreasın en önemli iki sebebi yanı sıra çocuk gruplarda kabakulak ve yine erişkinlerde kanda bulunan yağ oranını fazla olması, kanalların darlığı, çeşitli travmalar olarak görülmektedir.

Akut Pankreas Kaç Çeşittir

Akut pankreas günümüzde iki çeşit olarak belirlenmektedir. Bu akut pankreasın birincisi Akut ödematöz pankreas ikincisi ise Akut nekrotizan pankreas dır.

Akut ödematöz pankreas; Bu tür akut pankreasın iltihabının çok az bir miktarını oluşturmaktadır. Ayrıca bu akut ödematöz pankreasa hafif akut pankreas denir. Pankreaslar da minimal hasar meydana getirir. Akut ödematöz çok ciddi sağlık sorunları oluşturmaz öyle ki çoğu zaman cerrahi operasyon bile gerektirmeden kendiliğinden iyileşerek pankreas da hasar meydana getirmez.

Akut nekrotizan pankreas; Bu tür akut pankreasın iltihaplanmasının büyük bir bölümü oluşturan ve ağır akut pankreas denilen bölümdür. Akut nekrotizan pankreas dokusunda ve diğer çevre dokularda ağır hasar ve ciddi doku ölümlerine sebep olmaktadır. Bu akut nekrotizan pankreas dahada ilerleyerek vücut içerisinde solunum sistemi, dolaşım sistemi ve böbrekleri çok ciddi şekilde hasar verdiği de bilinenler arasındadır. Akut nekrotizan pankreas insan hayatını çok ciddi şekilde tehdit eden bir durumdur. Öyle ciddi sorunlar getirir ki akut nekrotizan pankreas yoğun bakım gerektiren ve bir çok cerrahi müdahale gerektiren durum haline gelir. Daha da önemlisi akut nekrotizan pankreas durumunda yapılan tedavilerin sonucunda vakaların yüzde 25-30 kaybedilir. 

Akut PankreasAkut Pankreas Bulguları: Akut pankreas bulguları arasında önde gelen bulgular olarak birinci sırada karın ağrısı ikinci sırada karnın üst bölgesinde sırt civarına yayılan şiddetli kramp, kasılma ve ağrılar. Üçüncü olarak bulantı ve kusma görülmesi ve son olarak yüksek ateş görülen bulgulardır. Akut pankreas tanısı içinde dalında uzman bir doktor tarafından yapılan çeşitli laboratuar testleri ile ve çekilen ilaçlı tomografi ile çok rahatlıkla tanı konulmaktadır.

Akut Pankreas Tedavisi: Akut pankreas tedavisinde en]]> Pankreas Şişmesi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-sismesi.html Tue, 27 Nov 2018 01:06:25 +0000 Pankreas Şişmesi, Karın bölgesinin arka bölümünde ince bağırsağın ise üstünde yer alan pankreas, düz ve geniş bir şekildedir ve vücuttaki görevi karbonhidrat ve yağların sindirimini sağlamak için enzim üretmektir. Sindi Pankreas Şişmesi, Karın bölgesinin arka bölümünde ince bağırsağın ise üstünde yer alan pankreas, düz ve geniş bir şekildedir ve vücuttaki görevi karbonhidrat ve yağların sindirimini sağlamak için enzim üretmektir. Sindirim sistemi için oldukça önemli olan enzimleri salgılanmasının yanı sıra kan şekeri seviyesinin korunması için önemli olan insülin ve glukagon hormonları da pankreas tarafından üretilir. Sağlıklı bir bireyde pankreasdan sindirim esnasında kullanılan sıvılar ince bağırsağa ulaşana kadar aktif olmaz. Fakat pankreas şişmesi durumunda bu sıvılar pankreasın içerisinde aktifleşir ve kendini üreten dokulara zarar verir. Pankreas şişmesi pankreasın iltihaplanması ve zarar görmesi durumudur. Tedavi sağlandığında genellikle hastalar kısa bir sürede iyileşir ve farklı problemlerle karşılaşmaz. Ancak hastalığın ilerlediği hastalarda ciddi problemlere sebep olabilir. Bu nedenle hastalığın teşhisinin erken konuşması oldukça önem taşımaktadır. 

Pankreas şişmesi belirtileri: 
 • Karının orta kısmında aniden başlayan karın ağrısı 
 • Karın bölgesinde aşırı şişkinlik 
 • İştahsızlık 
 • Bulantı ve kusma
 • İshal 
 • Yüksek ateş 
 • Hazımsızlık 
 • Aşırı terleme ve hızlı nabız 
 • Deri döküntüsü 
 • Kan basıncının düşmesi ve yorgunluk hissi  
Pankreas şişmesi nedenleri: 

Safra kesesi taşları, safra kesesinde oluşan taşlar safra kesesinden çıkarak pankreasın girişini tıkar ve pankreasın bazı enzimleri üretmesini engel olabilir. Bu durumda pankreas tahrik olur ve pankreas şişmesi ortaya çıkar. Ancak safra kesesi taşı olan her hastada pankreas şişmesi olmayabilir. 

Aşırı alkol tüketimi, aşırı alkol tüketimin pankreasa zarar verdiği bilinmektedir. Aşırı alkol kullanmak pankreasın görevlerini yerine getirmesine engel olarak pankreas şişmesi riskini artırır.

Diğer nedenler, cerrahi müdahale esnasında pankreasın ya da çevresinin istemeden zarar görmesi de pankreas şişmesine sebep olabilmektedir. Kullanılan bazı antibiyotik ilaçlar veya kemoterapi ilaçları bazı hastalarda yan etki göstererek bu hastalığın ortaya çıkmasına, kızamık ve kabakulak gibi bulaşıcı olan enfeksiyonlar da pankreasta hasar yaratabileceği için pankreas şişmesine yol açabilir.

Pankreas şişmesi tanısı, hastadan alınan bulgular sayesinde ve yapılan kan testlerine bakılarak konur. Asıl doğru tanı işte 2 saatlik idrarda olan toplam amilaz değerlerine bakılarak konulabilir.

Pankreas ŞişmesiPankreas şişmesi tedavisi, pankreas şişmesi için özel bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Fakat bir çok hasta 5-10 gün arası hastaneden ayrılacak biçimde iyileşir. Bu zaman içerisinde hastanede kişiye destekleyici olan tedaviler uygulanmaktadır. Hastalığın ilerlediği durumlarda ise, ek tedavi yöntemleri uygulanır ve bu durumda iyileşme süresi uzayabilir.
Pankreas şişmesi durumunda vücut susuz kalabileceği için ve vücudun kan düşmesini engellemek için hastaya öncelikle serum takılması faydalı olur. Katı yiyeceklerin sindirmenin pankreasın zorlaması nedeniyle hastadan birkaç gün boyunca katı yiyecekleri tüketilmemesi istenebilir. Tedavide organların gerekli oksijen alması için oksijen desteğine ihtiyaç duyulabilir. Pankreas şişmesi çoğu hastada karın bölgesinde oldukça şiddetli ağrılara sebep olduğu için doktor tarafından ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ayrıca pankreasın etrafındaki dokularda iltihap olduğu düşünülüyorsa hastaya antibiyotik ilaçlar da reçete edilir ve hastalığı iyice ilerlediği bazı durumlarda ise, pankreasın etrafındaki iltihaplı dokuyu temizlemek için cerrahi müdahale gerekebilir.
]]>
Pankreas Diyeti https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-diyeti.html Tue, 27 Nov 2018 12:21:21 +0000 Pankreas Diyeti, Pankreas karnın üst kısmında, midenin arka tarafında bulunan salgı yapan bir bezdir. Temel olan bu kan şekeri regülasyonu için enzim üretir. Pankreas iltihabı aniden beliren veya daha uzun s
Pankreas Diyeti, 
Pankreas karnın üst kısmında, midenin arka tarafında bulunan salgı yapan bir bezdir. Temel olan bu kan şekeri regülasyonu için enzim üretir. Pankreas iltihabı aniden beliren veya daha uzun süren kronik olarak doğada bulunabilir. Bunun birkaç sebebi olabilir. pankreatit safra taşı alkol, enfeksiyon, sigara, karın cerrahisi, karın yaralanması, pancreatitic kanseri, ailevi hikayeler, vb bazı pankreatitin mühim sebeplerindendir. pankreatit kan şekeri ölçüsü ile alakalı olduğundan, tedavi ve bu durumun önlenmesi için yardımcı olabilecek pankreas diyeti yapmak gerekir. Pankreasın iyileşmesi yada pankreası korumak için diyette tüketilmesi gereken besinlere bir göz atalım.

Pankreas DiyetiPankreas Diyeti Besinleri:
Bir pankreasın görevini düzgün yapması için ona yardımcı olacağına inanılan karbonhidrat ve proteinlerinden yüksek bir diyet olması gerekir. Pankreasın sıkıntılı olduğu bu durumdan kurtulması için ayrıca yağlı besin alımını durdurmak yada en aza indirmek gerekir. Günlük en fazla 30-40 gramı geçmemelidir.

Bu pankreas diyeti gıdalarını tüketmek, pankreasın hastalığını giderme ve onun görevini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olacaktır.  
Salata, Yulaf ezme, Spagetti yemeği, Pirinç, Patates, Tatlı patates, Soyadan yapılan peynir, Yoğurt, Kırmızı şarap, Taze meyve suyu, Sebze suları ve çorbaları, Tahıl, Ekmek, Tüm tahıl ürünleri,  Kahverengi pirinç, Piliç, balık Yalın, Soya sütü

Pankreası korumak amacıyla en başta iki temel alışkanlıktan kurtulmak gerekir. Bunlar sigara ve alkoldür. Alkoliğin sonucunda süreğen “kronik” pankreatit oluşur. Alkol bırakıldığında süreğen pankreatit riski düşer. Son dönemlerde kadınlarda pankreas kanserinin artmasına sigara kullanımı sebep olmaktadır. Sigara kesinlikle içilmemelidir. Beslenme alışkanlığıda pankreas kanseri bakımından çok önemlidir. Çok fazla tüketilen kırmızı et ve çok yağlı ağır gıda ve kızartma türleri pankreası hem çok yorar, hem de kanser riskini yükseltir. Bu pankreas diğerinin yaninda ayrıca pankreası korumak için uzak kalınması, ya da az tüketilmesi gereken gıdalar: Yumurta, Peynir, Bacon, Fasulye, Sosis, Tereyağı, Çay, Şeker, Kahve, Kafein, Enerji içecekleri, Şaraplar, Bira, Tütün, Pizza
]]> Pankreas Kanseri Ameliyatı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kanseri-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 02:34:29 +0000 Pankreas kanseri ameliyatı, Pankreas kanserinde tedavi yöntemi olarak kullanılan tedavi yöntemidir. Maalesef her pankreas kanseri hastasına uygulanamaz. Erken teşhis her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de ameliyat edile Pankreas kanseri ameliyatı, Pankreas kanserinde tedavi yöntemi olarak kullanılan tedavi yöntemidir. Maalesef her pankreas kanseri hastasına uygulanamaz. Erken teşhis her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de ameliyat edilebilmesi için önemlidir. Pankreas kanserinin yakın organlara yayılması cerrahi müdahaleyi ilaç tedavisinin arkasına atmaktadır. Pankreas kanseri ameliyatları en zor ameliyatlar dandır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kanserin bir bölümünün alınması hastanın yaşam süresine fayda sağlamamaktadır. Hastanın yaşı, sağlık durumu, hastalığın seyri ve hangi seviyede olduğu ameliyat sürecinde ve operasyonun seyrinde değişkenlik göstermesine neden olur.  Pankreas kanseri ameliyat öncesinde yapılan bir dizi tahlil ve tetkikten sonra ameliyatı yapacak uzmanlar hangi yöntem ile yapılacağına karar verirler. Pankreas kanserinde yapılacak yöntemler kanserli bölgenin konumuna göre değişkenlik gösterir. 

Pankreas  kanseri ameliyatı yöntemleri
 • Küratif ameliyatlar, Hastaların% 20'sine uygulanabilen ameliyatlardır. Kişinin sağlık durumu uygun olduğunda ve tümörlerin tamamının alınabildiği mümkün olan durumlarda uygulanmaktadır. İyileştirme özelliğine sahip bu ameliyatlar, çoğunlukla pankreasın baş kısmında bulunan tümörlere uygulanır. Bu tümörler safra kesesine yakın olduklarından dolayı sarılığa neden olur ve hastalığın erken teşhis edilmesine sebep olur.
 • Palyatif ameliyatlar, Görüntüleme yöntemi kullanılarak yapılan bu ameliyatlarda,  tümörün geniş bir alana yayıldığı tespit edildiğinde ve bütün tümörlerin alınamayacak durumda olduğu zaman uygulanan ameliyatlar dandır. Bu teknik ile yapılan ameliyatlar da amaç hastalığın neden olduğu tıkanıklığı açmak ve kişiyi rahatlatmaktır. Bunlar bağırsaktaki kanalları açmak için kullanılan rahatlatıcı operasyonlardır. Bu kanser türü hızlı yayıldığından bu yöntem çok tercih edilmez. Fakat hastalığın ilerlediği ve artık iyileşme umudu olmayan hastalara uygulanmaktadır. Bu yaşam kaliteleri için yapılır.
Pankreas Kanseri AmeliyatıPankreas kanseri ameliyatı 3 şekilde yapılır
 • Whipple (pankreatoduodenoktomi), Pankreas kanseri ameliyatlarında en sık yapılan cerrahi yöntemdir. Bu ameliyatta pankreasın baş bölümü, bazı durumlarda gövdesi etrafındaki lenf bezleri, safra kanalının bir bölümü, safra kesesi, midenin bir bölümü ve ince bağırsağın bir bölümü alınarak safra kanalı ince bağırsağa bağlanır. Bu pankreas ameliyatı çok risklidir ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilmektedir.
 • Distal pankreatektomi, Pankreasın kanserli olan kuyruk bölümü yada ve pankreasın büyük bir bölümü ve dalak alınır.
 • Total pankreatektomi, Pankreasın baş veya gövde kısmında  bulunan tümörlere bu ameliyat uygulanır. Pankreas ve dalak tamamen alınır. Kişi pankreas olmadan yaşayabilir.Lakin ömür boyu insülin kullanması gerekmektedir. 
Pankreas kanseri ameliyatı nasıl yapılır

Pankreas kanseri ameliyatında risk yüksek olduğundan dolayı ameliyatı yapacak uzmanların alanında uzman ve tecrübeli olması önemlidir. Hasta gerekli tahliller yapıldıktan sonra genel anestezi altında uyutulur. Solunum ve hayati fonksiyonları cihazlarla izlenir. Doktorun kanserin durumuna ve yerleşmesine göre yukarıda saydığımız yöntemlere göre ameliyat başlar. Belirtmemiz gereken bir diğer durum ise bazı durumlarda kararlaştırılan ameliyat dışına çıkılabileceğini hastanın bilmesi gerekmektedir. Deri uygun bir ölçüde kesilir. Kanserin yayılması na bağlı operasyon devam eder. Operasyon sonunda hastanın kesisi kapatılır ve dikilir. Hasta uyanma odasına gönderilir. Hasta bazı durumlarda ameliyattan sonra yoğun bakımda bekletilebilir. Hasta ameliyat sonrasında da bir takım komplike durumlar yaşayabilir. Bu ameliyatın zorluğundan kaynaklanmaktadır. Ameliyat bölgesinde sızıntı, kanama, midenin kendini boşaltamama gi]]> Pankreas Sağlığı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-sagligi.html Wed, 28 Nov 2018 03:51:32 +0000 Pankreas sağlığı, Vücut sağlığı için oldukça önemli bir organdır. Pankreas, midenin arkasında bulunan ve gıdaları sindirmeye yardımcı olan sıvıları salgılayan organdır. Midedeki hazmı kolaylaştıran ve sıvı salgıla Pankreas sağlığı, Vücut sağlığı için oldukça önemli bir organdır. Pankreas, midenin arkasında bulunan ve gıdaları sindirmeye yardımcı olan sıvıları salgılayan organdır. Midedeki hazmı kolaylaştıran ve sıvı salgılama görevini üstlenen pankreas insan vücudunda oldukça önemli bir organdır. Pankreas problemi yaşandığında tedavi yöntemleri elbette vardır. Fakat henüz hasta değilseniz pankreas sağlığına dikkat etmeniz sizin elinizdedir. Pankreas da diğer organlar gibi vücuda alınan besinlerle sağlığını devam ettirmektedir. Düzenli beslenmek ve sağlıklı gıdalarla beslenmek pankreas sorunları yaşamamak için kişide fayda sağlayacaktır. Pankreas sağlığını korumak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hep birlikte öğrenelim. Bilinmesi gereken şudur ki, pankreas sağlığını korumak mümkündür.

Pankreas sağlığını korumak için yapılması gerekenler:
 • Turpgiller tüketimine önem verilmeli: Yapılan araştırmalar sonucunda turpgillerin pankreas üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca pankreas sağlığı için brüksel lahanası, brokoli. karnı bahar, lahana yemenin kişiyi pankreas kanserinden koruduğu açıklanmıştır. Bu tür sebze tüketimleri pankreas sağlığı açısından, hastalığa ve kansere yakalanmaması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu gibi sebze tüketimini arttırmanız da pankreas sağlığı için fayda vardır.
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı: Pankreas sağlığı için sigara ve alkol kullanımı kişide var olmamalıdır. Sigara ve alkolün tüm vücuda olduğu gibi pankreasa da olumsuz etkileri oldukça büyüktür. Sigara ve alkol alışkanlığı olan kimselerin pankreas kanserine yakalanma ihtimalleri çok büyüktür. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir pankreas için alkol ve sigara tüketimini daha fazla zaman geçmeden durdurmalısınız.
 • Sağlıksız gıdalar tüketmemelisiniz: Sağlıksız gıdaların başında gazlı içecekler, kızartılmış gıdalar, işlenmiş gıdalar, rafine unlar ve daha bir çok hazır gıda sağlıksız besinler dahilindedir. Bu tür gıdalar yüksek miktarda yağ içermektedir ve pankreasa doğrudan zarar veren bileşenler içermektedir. Yapılan araştırmalara göre sağlıksız gıdaların pankreas kanserine neden oldukları belirtilmektedir. Hazır besinlerle beslenen, koruyucu katkı maddelerini vücuda fazlasıyla alan insanlarda pankreas kanseri riski çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle öğünlerimizi kendimiz hazırlamalıyız. Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Glikozdan, hazır gıdalardan, koruyucu madde içeren besinlerden, uzun süre kalabilen veya bozulmayan yiyeceklerden uzak durmalıyız.
 • Pankreası arındırmak için yapılması gerekenler: Pankreas sindirime yardımcı olan seri bir enzimin sentezlenmesinden sorumludur. Pankreası arındırmak için bol miktarda portakal, kivi, mango, çilek gibi meyveler tüketmelisiniz. Ayrıca 10 gün boyunca pankreas açısından faydalı olan meyve çeşitlerinin suyunu devamlı içerek pankreası arındırabilir yani temizleyebilirsiniz. Evde hazırlanan şeker katılmamış meyve suları pankreasın temizlenmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Bol miktarda antioksidan içeren besinler tüketmek pankreası temizlediği gibi bir yandan da pankreası güçlendirmektedir.
Pankreas SağlığıPankreası kuvvetlendirme yolları:
 • Doğal meyve suyunu kendiniz hazırlayarak sabahları aç karnına içmeniz pankreas sağlığına fayda sağlamaktadır. (doğal meyve sularına şeker kullanmayın)
 • 1 fincan brüksel lahana buğulama, 1 bardak havuç suyu, yarım bardak su, 1 tane kereviz sapı hepsini blenderden geçirip öğle arasında içmek.
 • 1 tane yumuşak enginar, 1 fincan aloe vera suyu, yarım limon ve yarım bardak su ile blenderden geçirerek içmek.
 • 1 dilim papaya, 1 çorba kaşığı keten tohumu, yarım bardak su,3 tane badem blenderden geçirerek içmek.
]]>
Pankreas Hormonları https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-hormonlari.html Wed, 28 Nov 2018 22:16:11 +0000 Pankreas Hormonları, karnımızda midenin alt tarafında bulunan pankreas, erişkinlerde 20 santimetreyi bulan ve ağırlığı 70 ile 100 gram arasında bulunan bir organımızdır. Pankreas, hem sindirim enzimleri üreterek sindirme yardım Pankreas Hormonları, karnımızda midenin alt tarafında bulunan pankreas, erişkinlerde 20 santimetreyi bulan ve ağırlığı 70 ile 100 gram arasında bulunan bir organımızdır. Pankreas, hem sindirim enzimleri üreterek sindirme yardımcı olur hem de vücudumuzun hormon salgılamasını yapar. Pankreas bezinde üretilen hormonlar, pankreas bezinin içine dağılmış olan özel hücre grupları tarafından dokulara ulaştırılarak dolaşıma katılımı sağlanır. Bu hücre gruplarına Langerhans adacıkları adı verilir. Erişkin insan vücudunda yaklaşık 1 milyon kadar Langerhans adacığı bulunmaktadır. Bu hücreler alfa, beta, delta ve PP gibi 4 şekilde karşımıza çıkar. Alfa hücrelerinde glukagon, proglukagon ve peptid 1-2 hormonları salgılanır. En çok görülen tiplerden olan beta hücrelerinde ise insülin, C-peptid, proinsülin, amilin ve GABA hormonları salgılanır. Delta hücrelerinde somatostatin ve PP hücre tipinde ise pankreatik polipeptid isimli hormonlar salgılanır. Pankreas hormonları vücutta kan şekerinin düzenlenmesine, iştah ve metabolizmaya etki eder. Pankreas hormonları ise şunlardır:
 • İnsülin
 • Amilin
 • Glukagon
 • Somastostatin
 • Pankreatid polipeptid
İnsülin: Pankreas bezi tarafından salgılanan en önemli hormonlardan biri insülin hormonudur. İnsülin, yapısında 51 aminoasit bulunan ve polipeptid yapıda olan bir hormondur. Disülfid yapıyla birbirine bağlı A (21aa) ve B (30aa) olan iki zincirden meydana gelmiştir. Proinsülin denilen bir hormon parçalanarak insülin ve C-peptid hormonları ortaya çıkar. Normal bir insan vücudunda 40-50 ünite salgılanır. Yemek yedikten sonra artan insülin hormonu yaklaşık yarım saat sonra en yüksek seviyeye çıkar. 1 saat sonrasında ise insülin hormonu tekrar eski seviyesine döner. İnsülin hormonunun salgılanmasını etkileyen en güçlü uyaran glukozdur. Kan şekeri, yağ asitleri, mannoz, sinirsel uyarılar ve bazı ilaçlar da insülin salgılanmasını arttırmaktadır. İnsülin hormonu karaciğer, kas ve yağ dokularını ilk olarak hedef almaktadır. Bu hormon, karaciğerde glikojen denen şekerin yapımını ve depolanmasını sağlar. Protein ve trigliserid denen yağ yapımını artıran insülin hormonu, kas yapılarında ise aminoasitlerin hücre içine alınmasını ve yapımını kolaylaştırır. Ayrıca insülin yağ dokusunda lipaz enzimini uyararak glukoz alımını ve yağ depolanmasını sağlar. 

Pankreas HormonlarıAmilin: İçerisinde 37 aminoasitli bir yapıdan oluşan bu pankreas hormonlarından biri olan amilin, mide boşalmasını geciktirerek glukoz salınımını engelleyerek hücre dışı olaylardan metabolizmanın korunmasını sağlar. Beta hücresi uyandırıldığında insülin ile birlikte salgılanır. 

Glukagon: Alfa hücrelerinde üretilen proglukon hormonunun parçalanmasıyla ortaya çıkan bu hormon, kan şekerinin artışını sağlar. İnsülin ile ters etkiye sahiptir. Kan şekerinin düştüğü anda ortaya çıkarak salınımını artırır. Açlık, ağır egzersiz gibi durumlarda ortaya çıkar. 

Somastostatin: Delta hücrelerinde üretilir. İnsülin ve glukagon hormonlarının salgılanmasını kontrol eder. Hormonların dokular üzerindeki baskılanmasını azaltır. 

Pankreatid polipeptid: Pankreas PP (F) hücreleri tarafından üretilen bu hormon hakkında henüz pek bilgi bulunmamaktadır. 

]]>
Pankreas Rahatsızlıkları https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-rahatsizliklari.html Thu, 29 Nov 2018 10:51:59 +0000 Pankreas Rahatsızlıkları, Pankreas karnın üst bölgesinde ve midenin arka kısımlarında bulunmakta olan, kan şekerini dengeye sokan, sindirim sistemi için gerekli olan enzimleri, hormonları üreten ve bazı hormonların salgılanmas Pankreas Rahatsızlıkları, Pankreas karnın üst bölgesinde ve midenin arka kısımlarında bulunmakta olan, kan şekerini dengeye sokan, sindirim sistemi için gerekli olan enzimleri, hormonları üreten ve bazı hormonların salgılanmasına neden olan organdır. Pankreasa herhangi bir zarar geldiği zaman üretilen enzimler sekteye uğrar ve kan şekerini dengeleyen insülinin eksik olması durumunda ise şeker hastalığı ortaya çıkar. Bu açılardan baktığımız zaman pankreas vücudumuz için oldukça önemli bir organımızdır. Ayrıca pankreas çok yönlü bir organ olduğundan dolayı pankreas rahatsızlıklarına neden olabilecek oldukça problem sıralanabilmektedir. Pankreas organı şekil olarak bir çekice benzemektedir. Ortalama ağırlığı ise yaklaşık 80 gramdır. Rengi kırmızıya yakın ve ortalama 15 cm. boyutlarındadır. Pankreas baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç ayrı bölümde incelenmektedir. 

Pankreas Rahatsızlıkları Nelerdir

Pankreas rahatsızlıkları belirtileri yönünden ve ayrıca çok çeşitli olmasından dolayı diğer hastalıklara göre çok daha zor tespit edebilmektedir. Bulunduğu bölge dolayısıyla çok basit pankreas rahatsızlıklarında dahi farklı organlardan kaynaklanıyormuş gibi algılanabilmektedir. Özellikle pankreas rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrılar, karın ağrıları ile karıştırılabilmektedir. Başlıca pankreas rahatsızlıkları şunlardır:

Had Pankreas Rahatsızlığı: Aşırı miktarlarda alkol tüketimi ve safra kesesi problemi sebebiyle oluşan bir pankreas rahatsızlığıdır. Akut pankreas iltihabı olarak da bilinmektedir. Oluşan pankreas rahatsızlığında dengeli ve düzenli beslenmemenin de son derece etkisi bulunmaktadır. Had Pankreas Rahatsızlığında ilk belirti aşırı alkol veya ağır bir yemek sonucunda çok fena bir karın ağrısının görülmesidir. Ayrıca hastada bu karın ağrısına eşlik eden yorgunluk ve bitkinlik görülmektedir. Had pankreas rahatsızlığı hastadan hastaya farklı belirtiler gösterebilmektedir. Bu farklı belirtiler arasında şok ve tansiyon düşüklüğü bulunabilmektedir. Akut pankreas iltihabı, oldukça ciddi bir hastalıktır ve hayati tehlikesi bulunmaktadır. Yeterli ve gerekli olan müdahale anında yapılmadığında ya da hastalık öncesinde önlemler alınmadığında, akciğer ödemi, kan dolaşımında bozukluk, kanda zehirlenme ve iç kanama gibi tehlikeler bulunmaktadır.

Pankreas RahatsızlıklarıMüzmin Pankreas Rahatsızlığı: Bu pankreas rahatsızlığı ilerleyici olan bir iltihaplanmadır. Diğer bir adı kronik pankreas iltihabıdır. Had pankreas rahatsızlığında olduğu hastalığı tetikleyici unsurlar alkol ve düzensiz beslenmedir. Ayrıca yine ilk belirti ağrıdır. İltihabın devamı boyunca pankreas giderek bozulmaya ve giderek işlevlerini yerine getiremez hale gelmeye başlar. Pankreasın bozulması ve fonksiyonlarını getirememesi sonucunda kilo kaybı, sindirim bozukluğu, şeker hastalığı görülebilir. Bu pankreas rahatsızlığının tedavisi için analjezikler kullanılmaktadır.  Ayrıca bunun yanı sıra pankreas enzimlerinin yerine getirilemeyen işlemlerini yerine getirecek olan ilaçlar kullanılır. 

Pankreas Kanseri: Pankreas kanseri olarak bilinen bu pankreas rahatsızlığı genellikle 40 yaş üzeri erkeklerde rastlanmaktadır. Bu pankreas rahatsızlığı oldukça tehlikeli ve etkili olan bir kanserdir. Gelecek zamanda da son derece tehlikeli olacağı tahmin edilmektedir. Doğru, yeterli ve gerekli olan tedavi uygulanmadığı zamanlarda kısa süre içerisinde ölüm ile sonuçlanmaktadır. Bu pankreas rahatsızlığının en önemli 3 belirtisi aşırı miktarda kilo kaybı, şiddetli ağrı, ilerleyen sarılıktır. Eğer pankreas kanseri, pankreasın baş kısmında oluştuysa bu baş kısma cerrahi operasyon uygulanabilmektedir.
]]>
Pankreas Öz Suyu https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-oz-suyu.html Thu, 29 Nov 2018 19:36:11 +0000 Pankreas Öz Suyu; Sindirim sisteminin bir üyesi olan, pankreasın iki türlü salgısı vardır. Bunlar iç salgı ve dış salgı. Dış salgı Asinus Kesecikleri denilen keseciklerden yapar. Bu salgı kesecikleri, pankreas öz suyu Pankreas Öz Suyu; Sindirim sisteminin bir üyesi olan, pankreasın iki türlü salgısı vardır. Bunlar iç salgı ve dış salgı. Dış salgı Asinus Kesecikleri denilen keseciklerden yapar. Bu salgı kesecikleri, pankreas öz suyu adı verilir. Bu salgılar onikiparmak bağırsağına dökülen alkali bir sıvıdır. 

Pankreas' ın Görev Ve Tanımı: Pankreas, vücut içi karın boşluğunun arka kısmında yer alan, yani bel bölümünde bulunan bir organdır. Sindirim sisteminin bir parçası olup, sindirimin ihtiyacı olan salgıları sağlayan, salgı bezi organı olarak bilinir. 
Bu organın büyüklüğü insanlara göre biraz farklı olsa da kadınlara göre, erkeklerde biraz daha büyük olup, ortalama olarak genellikle 15-25 santim arası bir uzunluğu vardır. Pankreası kadınlarda, 50-55 gram, erkeklerde aşağı yukarı 70-75 gramlık bir ağırlığı vardır. Çengele benzeyen organın önden arka kısma doğru yassılaşan ve incelen bir görünümü vardır. 
Pankreas, dalak, karaciğer ve üst mezanter atardamarlarıyla beslenir.
Pankreasın boşaltım kanallarına “Wirsung” ve “sentorini” kanalı adı verilir.
Pankreas hem iç hem de dış olmak üzere iki türlü salgı yapar.

İç Salgı: görevini Langerhans adacıkları denen salgı hücreleri yapar. Bunların salgıladığı insülin, glukozun metabolizmasında çok önemli bir rolü oynar ve yetersizliği şekerli diyabete neden olur.

Pankreas Öz SuyuPankreas Öz suyu (Dış Salgı): bu görev asinus kesecikleri tarafından yerine getirilir. Bu salgı kesecikleri, pankreas öz suyu denen ve onikiparmak bağırsağına akan alkali bir sıvıdan ibarettir. Pankreas yetişkin bir insan da günlük olarak ortalama 900 cm3 civarında pankreas öz suyu salgılar. Bu Sıvının içinde, yiyeceklerden alınan glikojen ile nişastayı ayrıştıran ve oligasakaritleri oluşturan amilopsin; oligasakaritleri monosakarite dönüşümü yapan maltaz; mide pepsinlerinin etkisinde olan proteinleri aminoasitlere bölen tripsin enzimi; kazein, jelatin ve keratini hidrolize eden, tripsinin etkin hale getirdiği kimotripsin enzimi; yağları hidrolize edip, yağ asitleri ve gliseritleri yapan steapsin olarak adlandırılan bir lipaz mevcuttur.

Pankreas'ın Bölümleri: Pankreasın çengele benzer şeklinden dolayı, dört bölüme ayrılarak incelemesi yapılır. Büyük ve şişkin duran ucuna “baş kısmı”, “gövde”, “kuyruk” ve “boyun” olarak isimlendirilen bölümlerdir. Kuyruk kısmı dalağa kadar uzar. 
]]>
Pankreas Taşı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-tasi.html Fri, 30 Nov 2018 18:23:32 +0000 Pankreas taşı; Pankreasta oluşan taşların en büyük nedeni safra kesesinde meydana gelen taşlardır. Bu safra kesesinde meydana gelen taşlar zaman içerisinde birbiri ile bağlantılı bu iki organ arasında bulunan pankreas kanalına Pankreas taşı; Pankreasta oluşan taşların en büyük nedeni safra kesesinde meydana gelen taşlardır. Bu safra kesesinde meydana gelen taşlar zaman içerisinde birbiri ile bağlantılı bu iki organ arasında bulunan pankreas kanalına gelmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Pankreas taşları genellikle kronik pankreatitle birlikte bulunur. Ancak pankreas kanal taşlarından mı kaynaklı yoksa kronik Pankreatit sonucunda mı taş oluştuğu kesinliği bilinmemektedir. Pankreatik sfinkterotomi ve balonla taşların çıkarılması yöntemi pankreas kanalında bulunan taşların çıkarılmasında güvenle ve başarı ile uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Tekrarlayan karın ağrıları ile hastaneye giden kişilerde tetkikler sonucunda pankreas kanalında taşlar tespit edilen ortalama sekiz hastada yaş ortalaması otuz yaştır. 

Pankreas taşı;

Bu taşın pankreas kanalında olması aynı zamanda iltihaplanma belirtilerini görülmesi ile başlayan bir hastalıktır. Nedeni de taşın kanalda oluşmasından veya safradan kanala geçmesinden kaynaklı olarak orada yaşanan tıkanmadan kaynaklı pankreas da iltihaplanma meydana gelmesidir. Pankreas karının tam arkasında ince bağırsağında hemen altında yer alan düz ve geniş bir bez şeklindedir. Bu organın ana işlevi vücuttaki yağ ve karbonhidratların, sindirim için gerekli olan enzimlerin sağlanmasında kullanılmaktadır. Sindirim sistemi için gereken hormonların yani glikoz ve insülin hormonlarının üretilmesini sağlayan organdır. 

Pankreasta bulunan iltihaplarının iki şekli vardır. Bunlardan bir tanesi de safra kesesinde oluşan taşların pankreas kanalına gelmesiyle meydana gelir. Bu tür iltihaplanmaya da akut pankreas iltihabı denir. Özellikle safra kesesinde oluşan taşların pankreas kanalına ilerlemesi ile meydana gelen pankreas taşları burayı tıkayarak kanaldan geçecek olan enzimlerin ve hormonların geçişine izin vermediğinden pankreasta iltihaplanma yapar. Safra kesesi ve pankreas birbirine bağlantılı iki organ olduğundan özellikle sürekli ve aşırı alkol kullanımı olan kişilerde safrada taş oluşumu gözlemlenir. Bu taşların safradan çıkıp pankreas kanalına ilerlemesi, bu tür alkol kullanımı olan kişilerde kanal tıkanmalarına neden olarak iltihaplanmaya sebep olur. 

Pankreas TaşıPankreas taşı kaynaklı iltihaplanmanın belirtileri;
 • Kusma,
 • Bulantı,
 • Hızlı nabız,
 • Kurutma,
 • Deri döküntüsü,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Düşük kan basıncı,
 • Yüksek ateş,
 • Hıçkırık,
 • Hazımsızlık,
 • Terleme,
 • Yorgunluk,
 • Gaz,
 • Kalp yetmezliği gibi belirtiler içerir. 
Pankreas taşı tanısı;

Pankreas taşlarından kaynaklı hastalığın teşhisi için doktor özellikle hastanın kan basıncına, ateşine nefes alıp verişindeki hıza bakarak laboratuvar testleri olan kan ve idrar testi isteyerek bakar. Hastada tam kan sayımı yapılır ve kandaki şeker düzeyine bakılır. Özellikle karın bölgesinin MR istenerek film sonuçlarına göre safra kesesi taşlarına bakılır. Ayrıca bu testlerde pankreas içerisindeki hücrelerin ne şekilde ne kadar zarar gördüğüne de bakılır. Böylelikle oluşan akut pankreasın nedeni belirginleştirilerek pankreas kanalındaki taş tespit edilir.  

Pankreas taşı tedavisi;

Bu organda yaşanacak sıkıntı ve hastalıklar çok önemli olduğundan genellikle hemen acil müdahale yapılması gereken bir hastalıktır. O yüzdende bu belirtiler ile gelen hastalar hemen müşayede altına alınarak gereken testlerin yapılmasının ardından hemen tedavisini başlanmalıdır. Öncelikli olarak hastada pankreas iltihaplanması tedavisine başlanır. İltihabın kuruması için hastaya ilk müdahale olarak hazımsızlık sindirim sistemi gibi sorunlardan kurtulması için gereken ilaç müdahalesi yapılır. Daha sonrasında ise hasta aşırı su kaybına uğrayacağından ötürü sıvı takviyesi yapılır]]> Pankreas Kuyruk Kanseri https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kuyruk-kanseri.html Fri, 30 Nov 2018 19:44:31 +0000 Pankreas kuyruk kanseri, Pankreas, karnın en arka bölümünde yerleşmiş yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda onikiparmak bağırsağı, mide ve kalın bağırsakta ön tarafı tamamen kapatılmış bir organımızdır. Birçok önemli g Pankreas kuyruk kanseri, Pankreas, karnın en arka bölümünde yerleşmiş yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda onikiparmak bağırsağı, mide ve kalın bağırsakta ön tarafı tamamen kapatılmış bir organımızdır. Birçok önemli görevleri vardır ve bunlarla birlikte yediğimiz gıdaları sindirmemizde ve kan şekerini dengede tutulmasında çok büyük rolü vardır. Pankreas kuyruk kanseri, organların her tarafında gelişmektedir ve beraber en fazla baş tarafında kendini gösterirler. Ve yine en sık salgı yapan hücrelerden köken alırlar. 

Pankreas kuyruk kanseri kimlerde görülür:
 • Bu kanser türü sigara içenlerde çok rastlanan bir durumdur
 • Özellikle şişman kimselerde görülür
 • Çok az bir ihtimalle ırsi olabilir
 • Tartışılan bir konuda şeker hastalarının olması 
Pankreas kuyruk kanseri özellikleri:
 • Pankreas kuyruk kanserinde en çok dikkat çeken aşırı kilo kaybı ve iştah kaybıdır. 
 • Karın ağrısı bulantı, kusma
 • Sarılık 
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İshal ve sindirim bozukluğu
 • Aniden ortaya çıkan ve ailesinde bulunmayan şeker hastalığı
 • Depresyon ve psikolojik sinir bozukluğu 
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • Yetersiz gıda alımı sonucunda hasta aşırı kilo verir. Sarılık ise en sık ve erkenden ortaya çıkan belirtilerdir. İlk önce gözlerde daha sonra ve daha sonra deride renk değişimi olur ve daha sonra da idrar renginin koyulaşarak çay rengine benzeyen idrara dönüşür. Akabinde camcı macunu olarak tanınan açık renkte olan dışkının yer alması ile sonuçlanır. Önce ağrıları müphem karın ağrısı olarak bilinen hafif bir ağrı hissi seklindeyken daha sonraki dönemlerde bu karın ağrısı sırt vuran bir ağrı şeklini alır. Künt tabiatlıdır. Şişkinlik ve hazımsızlık belirtileri de sıklıkla birlikte olur. 
Pankreas Kuyruk KanseriPankreas kuyruk kanseri tedavi yöntemleri:
 • Tedaviye başlarken fizik muayene, laboratuvar ve radyolojik incelemeleri sonuçlandırılır,
 • Pankreas tümörünün hangi evrede olduğuna bakılır
 • Yakınındaki damarlara veya uzak olan diğer organlara yayılımın olup olmadığı ortaya konurak ameliyatla çıkarılma şansı değerlendirilir.
 • İleri evredeki tümörlerde cerrahi yöntem uygulanmaz. Bu hastalara uygulanacak kemoterapiyle birlikte, mevcut sarılığının düzeltilmesine çalışılır 
 • Beslenmesinin desteğinin sağlanması
 • Kişinin ağrılarının azaltılması yolunda günlük hayatında yaşam konforunu düzeltmek için bazı girişimler uygulanabilir. 
 • Ağızdan mide yoluyla yapılacak endoskopi ile safra yoluna girişine sağlayan bir boru yani stent takılması karın derisinden karaciğer içi safra yollarına bir iğne kullanılarak konulan katater ile dışarı atılması sağlanır.
 • Ağrı ile mücadele teknikleri kullanılır 
 • 12 parmak bağırsağında tıkanmaya yol açan tümörlerde bu bölgeye ağızdan endoskopik olarak girilerek stent takılması gibi işlemler uygulanabilmektedir.
 • Doktorların gerek gördüğü durumlarda ise cerrahi operasyonlar uygulanır. 
]]>
Pankreas Hücresi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-hucresi.html Sat, 01 Dec 2018 16:39:24 +0000 Pankreas hücresi, midenin alt tarafında bulunan ve karma bez olarak işlev yapan bir organdır. Pankreastaki endokrin hücreler, pankreasın ağırlığının ancak % 1-2 kadarını oluşturur. .Organın geri kalan kısmını ekzokrin dokudu Pankreas hücresi, midenin alt tarafında bulunan ve karma bez olarak işlev yapan bir organdır. Pankreastaki endokrin hücreler, pankreasın ağırlığının ancak % 1-2 kadarını oluşturur. .Organın geri kalan kısmını ekzokrin dokudur. Ekzokrin dokunun ürettiği bikarbonat iyonları ve sindirim enzimleri Wirsung kanalı aracılığıyla ince bağırsağa taşınır. Pankreasta hormon üretimi yapan kısımlar Langerhans adacıkları olarak adlandırılır. Langerhans adacıklarında bulunan alfa hücreleri glukagon hormonu, beta hücreleri, insülin hormonu salgılar. İnsülin ve glukagon kandaki glikoz düzeyinin düzenlenmesinde birbirine zıt etki gösteren hormonlardır. İnsanda kan glikoz seviyesi normal değerin üzerinde olursa pankreastan insülin, normal değerin altında olursa glukagon hormonu salgılanır.

İnsülin Hormonu
Peptit yapılı olan insülin hormonu kandaki glikoz seviyesi fazla olduğunda salgılanır. İnsülin hormonunun, artmış olan kan glikoz seviyesine normal değere düşürürken gerçekleştirdiği olaylar aşağıda verilmiştir:
 • Hücre zarının glikoza geçirgenliğini arttırarak kandan doku hücrelerine glikoz geçişini hızlandırır.
 • Kandaki fazla glikozun, karaciğer ve kas hücrelerinde glikojen olarak depolanmasını sağlar.
 • Glikoz karbondioksit ve suya yıkımını hızlandırır.
İnsülin hormonu eksikliğinde hücrelere glikoz geçişi azalır. Kandaki glikoz derişimi büyük ölçüde artar. Kandaki fazla glikoz idrarla atılır. İdrarda glikoz derişiminin artması idrarla atılan su miktarını ve kişinin su içme isteğini arttırır. Bu hastalığa şeker hastalığı (diabetus mellitus) denir. Şeker hastalarında, vücut hücreleri yeterli glikoz alamaz. Bu nedenle hücre solunumu için enerji kaynağı olarak yağ ve protein monomerlerini kullanırlar. Protein kaybı olduğu için yaraları geç iyileşir, hastalığın ileri aşamalarında yağların yıkımı sonucu oluşan asidik ürünlerin kanda birikmesi kanın pH değerini azaltır. Sonuçta şeker hastaları çok yemek yedikleri halde kilo kaybeder, bol su içer ve sık idrara çıkarlar.

Pankreas HücresiGlukagon Hormonu
Peptit yapılı olan glukagon hormonu kandaki glikoz seviyesi azaldığında alfa pankreas hücresi tarafından salgılanır. Glukagon hormonunun, azalmış olan kan glikoz seviyesine normal değere artırırken gerçekleştirdiği olaylar aşağıda verilmiştir.
 • Karaciğerdeki glikojenin glikoza yıkılmasını uyararak kana glikoz geçişini hızlandırır.
 • Karaciğeri uyararak aminoasit ve yağ asitlerinin glikoza dönüşümünü sağlar.
]]>
Pankreas Ağrısı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 15:44:37 +0000 Pankreas ağrısı, insanlarda karın bölesinin hafif üzerinde meydana gelen bir ağrı hissi ile ortaya çıkmaktadır. Bu bölgelerde ortaya çıkan ağrı birçok kişi tarafından dalak ağrısı ya da karın ağrısı olarak tarif edile Pankreas ağrısı, insanlarda karın bölesinin hafif üzerinde meydana gelen bir ağrı hissi ile ortaya çıkmaktadır. Bu bölgelerde ortaya çıkan ağrı birçok kişi tarafından dalak ağrısı ya da karın ağrısı olarak tarif edilebilir. Bu nedenle tam olarak ağrının yerini doktora göstermeniz çok önemlidir. Pankreas ağrısı, insanlarda bazen göbek bölgelerine de vurarak buradan sırta doğru yayılma gösterebilmektedir. Bu nedenle pankreas ağrısının sadece pankreas üzerinde meydana geleceği düşünülmemelidir. İnsanlarda bu gibi ağrılar birçok zaman vücutta bulunan farklı sağlık problemlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle pankreas ağrısının bir belirti olarak görülebileceğini unutmamalısınız. 

Pankreas ağrısı, birçok farklı nedene bağlı olarak oluşabildiği gibi bazen de insanlarda böbrek rahatsızlıkların nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu ağrılar genellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana geldiği gibi aynı zamanda çocuklarda da görülebilir. Fakat bu rahatsızlığın çocuklarda görülme sıklığı çok azdır. En önemli şey, acilen uzman bir doktora gitmek ve bunun haricinde meydana gelen pankreas ağrısıyla birlikte ortaya çıkan belirtilere dikkat etmektir.  Bu durum insanlarda bazen şiddetli mide bulantısı ve kusma durumlarına neden olurken bazen de insanlarda kalp ritminde bozulmalara neden olmaktadır. Bu gibi durumların sonu şok ile bitebileceği için çok dikkat edilmesi gerekir. Ağrı şiddeti ne olursa olsun bu gibi ağrılar için en kısa zamanda doktorunuza başvurarak erken teşhis yaptırın.

Pankreas ağrısı nedenleri:
 • Pankreas ağrısının en ciddi ve en sık nedenlerinden bir tanesi, pankreas üzerinde ya da içerisinde meydana gelen iltihaplanmadır. Pankreas iltihaplanmasının görülme sıklığının fazla olması, bu pankreas ağrılarının en çok bu iltihaplanma nedeniyle oluştuğunun göstergesi olmaktadır. 
 • Pankreas ağrısı, bazı yetişkinlerde aşırı alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum, aşırı alkol tüketimine bağlı olarak görüldüğünde birçok zaman kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat kişi alkol tüketimini sonlandırmadığı durumlarda ağrılar devam eder. 
 • İnsanlarda meydana gelen safra kesesi taşları, direk olarak pankreas ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle bilinmelidir ki insanlarda safra kesesinde meydana gelen birçok sorun pankreas ağrısına da neden olacaktır. 
 • Genellikle çocuklarda  meydana gelen pankreas ağrısı durumlarına neden olan bir önemli etken vücutta bulunan viral ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar sadece pankreas ağrısı üzerinde değil aynı zamanda daha birçok organda şiddetli ağrılara neden olur. 
 • Kadınlarda meydana gelen pankreas ağrısı, direk olarak östrojenler ve tiazid diüretik gibi tıbbi ilaçlar bu ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle adet dönemlerine yakın zamanlarda bu ağrılarla karşılaşılabilir. 
Pankreas AğrısıPankreas ağrısı ile birlikte ortaya çıkabilecek durumlar:

Karında şişlik: Bu durum birçok zaman ağrı sorunlarına neden olan pankreasta meydana gelerek insanlarda şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır. 
Baş ağrısı: Kimi zaman oluşan ağrının şiddetinden, kimi zamansa ağrının sinirsel durumlara etkisi nedeniyle bu gibi ağrılar ortaya çıkabilmektedir. 
Böbrek yetmezliği: Bir belirti olarak pankreas ağrısı ortaya çıkabilmektedir. 
Aşırı yorgunluk: Bu gibi ağrılar, insanlarda vücudun sürekli olarak yorgun hissedilmesine neden olmaktadır. 

Pankreas ağrısının tanısı ve tedavisi:
Bu gibi durumlarda aslında hastanın doktora vermiş olduğu bilgiler çok önemlidir. Hastanın tam olarak hikayesini doktora anlatması ve ağrıyan bölgenin tam olarak gösterilmesi durumunda pankreas ağrısı teşhis edilir. Doktor genellikle elle muayene ederek ulaşılabilen oranlara ulaşarak elle muayeneler yapar. Bu şekilde ağrı]]> Pankreas Kisti https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kisti.html Mon, 03 Dec 2018 00:42:30 +0000 Pankreas Kisti, Pankreas ismi verilen midenin arkasında bulunan 15 cm uzunluğunda olan karın içi organın üzerinde gelişen sıvı keselerinden olan tümörlere pankreas kisti denmektedir. Pankreasın baş, gövde,  kuyruk olmak Pankreas Kisti, Pankreas ismi verilen midenin arkasında bulunan 15 cm uzunluğunda olan karın içi organın üzerinde gelişen sıvı keselerinden olan tümörlere pankreas kisti denmektedir. Pankreasın baş, gövde,  kuyruk olmak üzere 3 bölümü vardır ve sindirim ile hormon salgılama işlevlerini yerine getirir. Pankreas kistlerin de  diğer kitlerde olduğu gibi bir kist duvarı bulunmaktadır. Pankreas kistlerinin boyutu birkaç milimetreden, birkaç santime kadar değişebilmektedir. Pankreas kistlerinin çoğu iyi huyludur fakat bazıları kanser eğilimi taşıyabilmektedir. Genellikle seröz kistler berrak sıvıdan oluşmakta ve kanser eğilimi taşımamaktadır. Müsinöz kistler protein içerikli sıvı içerikli olmakta ve kanser eğilimi taşımaktadırlar. Pankreas kistlerinin belirtileri kistlerin boyutuyla ilgilidir. Büyük olan kistler genellikle ağrı yapmaktadır. Pankreas kistleri inflamatuvar ve inflamatuvar olmayan kistler olarak ikiye ayrılmaktadır. İnflamatuvar kisleri iyi huylu kistlerdir. İnflamatuvar olmayan kistler ise iyi huylu, kanser eğilimi olan ve kanser olarak üç gruba ayrılırlar. Seröz kistadenomların büyük çoğunluğu iyi huyludur ve orta yaşlı kadınlarda görülmektedir. Küçük çaplıdır ve ağrı yaşatmazlar. Müsinöz kistadenomların %30'u kanser riski taşımakta ve orta yaşlı kadınlarda görülmektedir. Bu kistler pankreasın gövde ve kuyruk kısmında bulunurlar. İntraduktal papiller müsinöz tümörlerin %40-50'si kanser riski taşımakta ve orta yaşlı erkeklerde görülmektedirler. Pankreasın genellikle baş kısmında bulunmaktadırlar. Solid psödopapiller pankreas tümörleri çok ender görülmekte ve Asyalı kadınlarda, siyah ırkta görülmektedir. Boyutu büyük olabilir ve kanser riski taşımaktadırlar.

Pankreas Kisti Belirtileri

Pankreas kistleri olan hastalarda genellikle belirti olmamaktadır. Bazı durumlarda kistin olduğu bölge ve büyüklüğüne göre karın ağrısı, kilo kaybı, sarılır, kusma, bulantı ve iştahsızlık gibi belirtiler gösterebilmektedir. Pankreas kistleri bazı durumlarda bazı hastalarda pankreatit hastalığının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Pankreas KistiPankreas Kisti Teşhis

Çoğunlukla pankreas kistleri belirti göstermediği için tesadüfen yada başka bir rahatsızlık dolayısı ile yapılan ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya mr sonucunda tespit edilmektedirler. Pankreas kistinin iyi huylu, kanser eğitimi olan veya kanser olan olduğunu anlamak için endoskopik ultrasonografi veya endosonografi tetkiki yapılmaktadır. Endoskopik ultrasonografi tetkiki ucunda ultrason tranduseri tespit edilmiş  olan bir endoskop aracı ile yapılmaktadır. Endosonografi yapıldığı sırada bazı ince uçlu iğneler aracılığı ile pankreas kisti içerisinden patoloji tetkiki yapmak için örnek alınabilmektedir. Pankreas kisti teşhisi için alınan bu sıvı örneğinden amilaz tetkiki yapılabilir ve karsino emriyojenik antijene bakılabilmektedir.

Pankreas Kisti Tedavisi

Pankreas kistinin tedavisinde ilk yapılması gereken ameliyat öncesinde kistin iyi veya kötü huylu olup olmadığını teşhis etmektir. Çünkü pankreas kisti iyi huylu ise herhangi bir tedaviye gerek duymazken kötü huylu ise ameliyat gerekmektedir. Bu durum dışında pankreas yalancı kistleri mide çıkışında ve safra kanalında bir tıkanıklığa sebep olursa yada iltihaplanma gibi bir durum olursa ameliyat gerekebilmektedir. Küçük boyutta olan pankreas kistlerinin kanserleşme riski çok düşüktür ancak zaman içerisinde kistlerin büyüyerek kanserleşme riski olması sebebi ile cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilmektedirler. Pankreas kisti hastaya eğer ağrı, bulantı kusma, diğer organlara baskı, iştahsızlık, sarılık gibi kötü etki veriyorsa boyutuna bakmaksızın cerrahi işlem uygulanarak çıkartılmalıdır. 
]]>
Pankreas Tümörü https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-tumoru.html Mon, 03 Dec 2018 19:40:48 +0000 Pankreas tümörü, insanlarda yaygın bir şekilde meydana gelen bir durumdur. Birçok zaman gerekli önlem alındığında ve erken teşhis yapıldığında kolaylıkla ortadan kaldırılan bu rahatsızlık, erken teşhis edilmediğinde çok Pankreas tümörü, insanlarda yaygın bir şekilde meydana gelen bir durumdur. Birçok zaman gerekli önlem alındığında ve erken teşhis yapıldığında kolaylıkla ortadan kaldırılan bu rahatsızlık, erken teşhis edilmediğinde çok ciddi bir şekilde sorun olacaktır. Bilindiği gibi pankreas, insanlarda karnın en arka tarafında yer almış ve yaklaşık olarak 15 cm kadar bir büyüklüktedir. Pankreas üzerinde oluşum gösteren tümörler, direk olarak pankreasın şişmesine ve büyümesine neden olur. Bu yüzden insanlarda birçok farklı belirti de ortaya çıkar. Özellikle kan şekerinin dengelenememesi, pankreas tümörünün görevini yapmamasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Pankreas tümörü, günümüzde hemen hemen herkeste görüme durumu olan bir rahatsızlıktır. Fakat bazı insanlardaki nedenlerden dolayı bu kişilerde biraz daha yaygın bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle sizlerde herhangi bir risk altındaysanız bu durum için müdahalelerde bulunmalısınız. 

Pankreas tümörü risk faktörleri:
 • Pankreas tümörü, günümüzde en çok sigara içen insanlarda meydana gelmektedir. Tüketilen tütün ve tütün ürünleri, insanlarda bu gibi organlar üzerinde yavaş yavaş ortaya çıkar ve bu şekilde etkilerini gösterir. Bu nedenle sigara içen insanlar ciddi risk altındadır.
 • Pankreas tümörü oluşum riski olan insanlardan bazıları da aşırı kilolu olan insanlardır. Aşırı olarak kilolu olan insanlarda pankreas, tam olarak görevini yapamadığı gibi bu şekilde hastalıkların oluşmasına da neden olabilmektedir. 
 • Bu rahatsızlık bazı insanlarda da erişkin tip şeker hastalıklarından da kaynaklanabilmektedir. Bu durum nedeniyle insanlarda pankreas tümörü riski oluşumu fazladır. 
 • Bu tümör hastalığında bir diğer risk grubu da kadınlardır. Çünkü pankreas tümörü, günümüzde erkeklere göre kadınlarda çok daha sık bir şekilde meydana gelmektedir. 
 • Yaşı 60'ı geçmiş olan insanlarda organların birçoğunun yorulmuş olması, bu şekilde tümör oluşumuna neden olabilmektedir. 
Pankreas tümörü belirtileri nelerdir

Kilo kaybı: Pankreas tümörü sorunu olan insanlar belirti olarak çok kısa bir süre içerisinde ciddi olarak kilo kaybederler. Kaybedilen kilo çok net bir şekilde fark edilebilir. 
Karın ağrısı: Pankreas tümörü nedeniyle ortaya çıkan pankreas ağrısı, direk olarak insanlarda karın ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıları birçok kişi karın ağrısı olarak düşünebilir. 
Pankreas Tümörüİshal: Hemen hemen her pankreas tümörü sorunu olan insanda görülen ishal sorunu en büyük belirtilerden biridir. 
İdrar rengi: Pankreas tümörü olan insanlarda belirti olarak idrar renginde de çok ciddi belirtiler bulunmaktadır.  Bu rahatsızlıktan tam olarak etkilenen insanlarda pankreas tümörü idrar renginin koyulaşmasına neden olacaktır. 
Sarılık: Günümüzde çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sarılık durumlarında pankreas tümörü oluşum riski çok yüksektir. 

Pankreas tümörü tanısı ve tedavisi: 
Bu hastalığın tanısının konulmasında en önemli şey insanların hikayeleridir. Hasta yaşamış olduğu sorunları doktora tam olarak anlatabilmesi durumunda doktor sorunun pankreasta olabileceğini düşünecektir. Daha sonra pankreas üzerinde yapılan birçok araştırma ile pankreas tümörü ortaya çıkarılacaktır. Bu durumlarda net olarak sorunun varlığının kanıtlanması için ultrason bilgisayarlı tomografi, laboratuvar tetkikleri yapılarak sorun tam olarak ortaya çıkarılacaktır. 
Tedavi aşamasında ise ilk olarak hastalarda ilaç tedavileri yapılacaktır. Bu tedaviler sonrasında ise hastalar üzerinde yapılacak olan kemoterapi uygulamalarına geçilir. Bu şekilde hastalığın ilerlemesi engellenerek tümörün diğer oranlara geçmesi de zorlaşır. Son yapılacak şey ise pankreas tümörünün cerrahi operasyonlarla alınmasıdır. 
]]>
Pankreas Kanseri Evreleri https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kanseri-evreleri.html Tue, 04 Dec 2018 16:22:58 +0000 Pankreas kanseri evreleri: Pankreas, karın bölgemizde midenin arka kısmında yer alan yumuşak yapılı, yassı uzun bir organdır. Pankreasın görevi sindirim enzimlerini, özellikle vücuttaki şeker metebolizmasını düzenleyen i Pankreas kanseri evreleri: Pankreas, karın bölgemizde midenin arka kısmında yer alan yumuşak yapılı, yassı uzun bir organdır. Pankreasın görevi sindirim enzimlerini, özellikle vücuttaki şeker metebolizmasını düzenleyen insülin ve glukagon hormonları salgılamaktır. Yaşam için önemli bir organdır. Normalde vücuttaki hücreler düzenli bir şekilde bölünerek çoğalır  zamanı gelince ölürler. Hücreler kontrolsüz biçimde bölünmeye devam eder ve gerek duyulmayan dokuların oluşturduğu kitlelere tümör veya ur denir. Vücutta oluşa tümörler habis (kötü huylu) selim (iyi huylu) olarak ikiye ayrılır.

Pankreas kanseri evreleri: Kanser terimi habis (kötü huylu) tümörler için kullanılır. Habis tümörler bulundukları bölgeye yakın organlara kan  yoluyla,  left yoluyla da uzak organlara sıçrayabilirler, bu durum metastaz olarak adlandırılır.Pankreas kanserinde pankreasın içindeki hücrelerden kaynaklanan bir tümör söz konusudur. Bu tümörler pankreasın eksokrin tümörleri olarak bilinir. Bunlar arasında en sık görüleni pankreasın adenokanseridir. Nadir görülen pankreas tümörleri hormon salgılayan hücrelerden kaynaklananlar ve pankreastaki kistik yapılardan kaynaklanan tümörlerdir. Pankreas kanseri ölümcül kanserler arasında 4. sıradadır.

Pankreas Kanseri EvreleriPankreas kanseri evreleri: Pankreas kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemekte olup, hastalığa yol açtığı düşünülen bazı sebepler vardır.
 • 40 yaş üzeri olmak
 • Erkek olmak
 • Sigara kullanmak
 • Şeker hastalığı
 • Ailenin veya kişinin geçmişinde kolon kanserinin bulunması
 • Ailenin geçmişinde pankreas kanserinin bulunması
 • Yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme
hastalığın belirtileri; Pankreas kanserinin ilk evrelerinde genelde hİç belirti görülmez. Hastalığa ait bulgular ortaya çıktığında tümör ileri bir evreye ulaşmış ve pankreas çevresindeki dokulara yayılmıştır. Belirtiler tümörün yerine ve büyüklüğüne göre değişir.
 • İştahsızlık
 • Nedeni bilinmeyen kilo kaybı
 • Üst karında hissedilen bazen sırta vurabilen ağrı
 • Bulantı
 • Depresyon, halsizlik, çabuk yorulma
 • Sarılık
Pankreas kanseri evreleri: Pankreas kanserinin teşhisinde doktorun hastalığın varlığından şüphelenmesi, gerekli tahlilleri istemesi önemlidir. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonan görüntüleme, ercp, tümör dokusundan örnek alınması, kan testleri bunlar tedavide kullanılacak olan ilaçların belirlenmesin de yardımcı olurlar.

Pankreas kanseri evreleri: Pankreas kanserini 4 evreye ayırmak mümkündür .

Evre 1: Tümör pankreas dışına sıçramamıştır.

Evre2: Tümör pankreasın sınırları dışına çıkmış, dokulara, organlara ve lenf düğümlerine sıçramıştır.

Evre3: Tümör pankreas dışına çıkmış,dokulara organlara,lenf düğümlerine sıçramış pankreasın dışındaki kan damarlarına yayılmıştır.

Evre4: Pankreasın dışına karaciğere sıçramıştır.

Pankreas kanserinde cerrahi tedavi; Kanserli tümör, komşu dokular ve yakındaki lenf düğümleri çıkarılır. pankreas, midenin bir kısmı, onikiparmak bağırsağı ve etraftaki dokular alınır. bazen tümör kitlesi çıkarılamasa da kanserin yol açtığı kusma,sarılık ve benzeri durumlar ortadan kaldırılır.
]]> Pankreas Ameliyatı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 02:19:10 +0000 Pankreas ameliyatı, pankreas kanserlerinde tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Her hastada ameliyat uygulanması pek mümkün olmaz. Ameliyatın uygulanabilmesi için, kanserin erken teşhis edilebilmesi gerekir. Kanserin uz Pankreas ameliyatı, pankreas kanserlerinde tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Her hastada ameliyat uygulanması pek mümkün olmaz. Ameliyatın uygulanabilmesi için, kanserin erken teşhis edilebilmesi gerekir. Kanserin uzak organlara kadar yayılması, cerrahi müdahaleyi ilaç tedavisinin gerisine atmaktadır. Yapılan araştırmalar tümörlerin bir kısmının alındığı ameliyatların, hastaların yaşam sürelerine faydası olmadığını göstermiştir. Pankreas ameliyatları en zor ameliyatlar arasındadır. Sonrasında rehabilitasyon süresinin uzunluğu, meydana gelebilecek komplikasyonların ciddiyeti hastalar içinde zor ameliyat olduğunu göstermektedir. 

Pankreas ameliyatı ile tedavi hangi amaçlarla kullanılabilir

 • Küratif ameliyatlar: Hastalardaki tümörün tamamen alınabilmesi mümkün olduğunda, hastanın genel durumu uygun olduğunda kullanılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar hastaların sadece %20 sinde uygulanabilmektedir.
 • Palyatif ameliyatlar: Bu ameliyatlar görüntüleme yöntemleri kullanılarak tümörün geniş bir alana yayıldığı tespit edilmiş ve hepsinin alınamayacağı bilinen tümörlerde kullanılan tekniklerdir. Bu ameliyatlarda amaç, hastalığın neden olduğu tıkayıcı belirtileri ortadan kaldırmak ya da hafifletmektir. Bunlar safra kanalı ya da bağırsaklardaki tıkanıklıklarda tercih edilirler.

İyileştirme özelliğine sahip olan küratif ameliyatlar

Bu ameliyatların çoğunluğu pankreasın baş kısmında olan tümörlerde uygulanır. Bu tümörler safra yoluna yakın olduklarından, erken dönemde sarılığa neden olup, hastalığın erken teşhisine yardımcı olurlar. Tümörlerin alınabilmesi için 3 cerrahi yöntem bulunmaktadır.

Pankreas Ameliyatı
 • Whipple yöntemi (Pankreatoduodenektomi) : Pankreas kanserlerinde en fazla kullanılan cerrahi yöntemler arasında yer alır. Bu ameliyatla pankreasın baş bölümü, bazı hallerde gövdesi, etrafındaki lenf bezleri, mide ve ince bağırsağın bir kısmı, safra kanalının bir bölümü ve safra kesesi alınır. Safra kanalı ince bağırsağa bağlanır. Bu ameliyat bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilen riskli bir durumdur. Doktorun bu konuda tecrübeli olması ve hastanenin bu ameliyatlar konusunda deneyimli olması önemlidir. Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar ameliyat yapılan yerde sızıntı olması, kanama olması, enfeksiyon oluşması, yemekten sonra midenin kendini boşaltamaması gibi belirtilerdir. Pankreas kanseri için en önemli tedavi seçeneği ameliyat olmasına rağmen, yapılan her ameliyat tam olarak iyileşme sağlayamamaktadır. Tanı aşamasında tümörlerin sadece %20 sinin pankreas içiyle sınırlı olduğu belirlenebilmekte, bunlarında yarısının tamamen alınabileceği ameliyat esnasında ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir ameliyat gerçekleşmiş olsa da, kanserli hücreler vücuda yayılmış olabilir. Bu durumda hücreler zamanla büyüyecek ve ölüme giden sorunlar yaşanacaktır.
 • Distal pankreatektomi: Bu ameliyatlarda pankreasın kuyruk bölümü ya da kuyrukla beraber gövdenin bir bölümü ve dalak alınır. Bu tür ameliyatlar daha çok kuyruk ve gövde bölümünde bulunan tümörler için uygulanır. Ameliyatta dalak alındığından, hastalara operasyon öncesinde bazı aşıların yapılması önerilmektedir.
 • Total pankreatektomi: Pankreasın baş ya da gövde kısmında olan tümörlerde bu ameliyat yöntemi uygulanır. Ameliyatta pankreasın tamamı ve dalak alınır. Pankreas olmadan yaşanabilir, ancak yaşam boyu insülin takviyesi alınması gerekir.

Hafifletici özelliğe sahip palyatif ameliyatlar

Kanser tamamen alınamayacak şekilde yayılmışsa, semptomları hafifletmek için yapılan ameliyatlardır. Bu kanser türü çabuk yayılım gösterdiğinden, hafifletici ameliyatlar fazla tercih edilmez. Hastaların tam olarak iyileşemeyeceği anlaşıldığında, bu ameliyatlar yapılmaktadır. Hastalara bu şekilde daha iyi bir yaşam kalitesi sağlanmaktadır.

]]>
Pankreas Bezi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-bezi.html Wed, 05 Dec 2018 03:24:29 +0000 Pankreas bezi, uzunluğu 12-15 cm, ağırlığı 60-80 gram olan hem dış salgı, hem de iç salgı işlevini yapan bir bezdir. Çekice benzer bir şekli vardır. Midenin arka tarafında, on iki parmak bağırsağından dalağa k Pankreas bezi, uzunluğu 12-15 cm, ağırlığı 60-80 gram olan hem dış salgı, hem de iç salgı işlevini yapan bir bezdir. Çekice benzer bir şekli vardır. Midenin arka tarafında, on iki parmak bağırsağından dalağa kadar olan alanda yerleşmiştir. Pankreas baş, boyun, gövde ve kuyruk olmak üzere dört bölüm halindedir. Baş bölümü on iki parmak bağırsağının oluşturduğu kavisin içine yerleşmiştir. Boyun bölümünün ön tarafı periton ile kaplıdır. Gövde bölümünün ön yüzü de periton ile kaplıdır. Kuyruk dalak ve sol böbrek arasındaki Lienorenal bağ arasında yer alır.

Pankreas bezi içindeki boşaltım kanalları nelerdir

 • Wirsung kanalı (Duktus pankreatikus) : Organı baş bölümünden, kuyruğa kadar kat eden kanaldır. Pankreası baş bölümünden terk eder ve sonrasında safra kanalıyla birleşip, Hepatopankreatik ampula'yı meydana getirir. Buradan on iki parmak bağırsağının arka tarafına açılır. Pankreasın hazırlamış olduğu dış salgıyı on iki parmak bağırsağına boşaltır.
 • Santorini kanalı (Aksesuar Duktus pankreatikus) : Wirsung kanalına paralel olan, fakat daha kısa bir kanaldır. On iki parmak kanalının arka tarafında, majör duodenum papillanın 1-2 cm  üstündeki bir noktaya, minör duodenal papilla adı verilen bir kabartı oluşturarak açılır. Bu kanalda dış salgıyı on iki parmak bağırsağına boşaltır. 
Pankreas Bezi

Pankreas bezinin işlevi nedir

İç ve dış salgı işlevi olan bir salgı bezidir. İç salgı enzimleri kana karışırken, dış salgı enzimleri vücut dışına ya da vücut dışıyla bağlantısı olan organlara salgılanır. Dış salgı olan maddeler proteinler, yağlar ve karbonhidratların sindirimi için gerekli olan enzimler ve bikarbonat içeriği olan sıvıdır. Sıvının görevi besinlerin sindirimini sağlamak ve mideden ulaşan asitli sıvıyı nötr hale getirmektir. İç salgı maddeleri ise insülin ve glukagondur. Bunlar ise kandaki şeker düzeyini dengelemeye yarar. İnsülin kandan hücrelere olan glikoz geçişini hızlandırır. undan dolayı kandaki şekerde azalma olur. Glukagon ise karaciğerdeki depolanmış olan glikozun kana geçişini sağlar. Yani insülinin hücrelere geçirmiş olduğu glikozun yerine, yenisinin kana geçişini sağlar. Organın insülin ve glukagon salgılayan hücreleri, diğer enzimleri salgılayan hücrelerin arasında adacık gibi görünür. Bu sebeple bunlara Langerhans adacıkları adı verilir. Adacıkların insülin salgılayanlarına beta hücreleri, glukagon salgılayana alfa hücreleri denmektedir. Beta hücreleri bazı kişilerde insülini yeteri kadar salgılayamaz. Bu durumda hücrelerin ihtiyacı olan glikoz gönderilemez ve kanda glikoz konsantrasyonu artış gösterir. Bu durumda şeker hastalığı meydana gelir. Bu hastalar yeteri kadar glikoz alamadıklarından, yapılarında bulunan proteini karbonhidrata dönüştürerek, zayıflamaya başlarlar. Hücrelere geçiş yapamayan ve kanda biriken şeker idrar yoluyla dışarıya atılır. Hücrelerin insülin salgısını neden azalttığı bilinmese de, kalıtımsal olduğu belirlenmiştir.

]]>
Pankreas Görevleri https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-gorevleri.html Wed, 05 Dec 2018 20:25:30 +0000 Pankreas görevleri, pankreas karın boşluğunun üst kısmında ve bel omurlarının ön tarafında bulunan bir organdır. Vücudun genel işleyişi içinde diğer organlar gibi, onunda belli görevleri vardır. Organın çoğu Pankreas görevleri, pankreas karın boşluğunun üst kısmında ve bel omurlarının ön tarafında bulunan bir organdır. Vücudun genel işleyişi içinde diğer organlar gibi, onunda belli görevleri vardır. Organın çoğu bölümü sindirim ve hazmı kolaylaştıran önemli salgıların üretilmesinde rol oynayan alveoler bez dokusundan meydana gelmiştir. Tüketilen besinlerin her biri farklı enzimlerle sindirilmektedir. Pankreas besinlerin her birine uygun olan enzimi üreterek sindirimine yardımcı olur. Vücudun gizli bir destekçisi olan organ, planlı bir şekilde vücuttaki dengeleri korumaya yardımcı olur. Kandaki maddelerin farklılaşmasında bile devreye girerek, dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Kanda olması gereken şeker oranını ayarlar, sindirime gönderdiği enzimlerle yaşam için kolaylıklar sağlar. Bağırsakların mide asidinden zarar görmesini engelleyen enzimi üreten bu organdır.

Pankreas sıvısının salgılanmasının düzenlenmesi nasıl olur

Sindirim sisteminde pankreasın devreye girmesi, midede devam eden sindirim sırasında kolesistokin adlı enzimin kana karışmasıyla başlar. Bu enzimin kanda belli bir orana ulaşması pankreasın uyarılmasını sağlar. Bundan sonra pankreas besinlerin parçalanmasını sağlayan enzimleri on iki parmak bağırsağına yönlendirmeye başlar. Pankreas sadece sindirimin başladığını değil, tüketilen besinlere göre farklı enzimler üretir. Karbonhidratlı besinler tüketildiğinde amilaz enzimini, proteinli besinler tüketildiğinde ribonükleaz, tripsin, kimotripsin, deoksiribonükleaz ve karboksipeptidaz enzimlerini üretir. Yağ oranı yüksek besinler tüketildiğinde ise bu enzimlerin yanında lipaz adlı enzimi üreterek, sindirime yardımcı olması için on iki parmak bağırsağına gönderir. Sindirim için her besine göre farklı enzimler üreten, bunları gerektiği anlarda sindirime gönderen pankreas, bu görevini sağlıklı olduğu sürece yapmaya devam eder. Pankreasın sindirime yardımcı olan enzimleri salgılayan açık tarafı tükürük bezlerine benzer. Bu bölüm asinüs adlı parçalardan meydana gelir. Asinüs denilen loplar arasında Langerhans adacıkları bulunmaktadır. Burası kılcal damarlar yönünden zengindir. Burada kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan glukagon ve insülin hormonları salgılanır. Kanda bulunan şeker oranının belli oranlarda olması hayati önem taşımaktadır. İnsülin adlı hormon karaciğer ve diğer organların fazla şekeri tutmalarını, kandaki şeker seviyesi düşerse salgıladığı glukagon hormonu ise depolanan şekerin kana geri gönderilmesini sağlar. Bu sayede kandaki şeker seviyesi normal seyrini korur.

Pankreas Görevleri

Pankreas salgılarının pankreasa etkisi nedir

Bu organ kendi ürettiği parçalayıcı özellikleri bulunan enzimlerden etkilenmez. Protein sindirimine yarayan enzimler öncelikle aktif olmayan şekilde üretilir. Bu durumdayken proteinlere ve pankreasın kendisine zarar veremezler. On iki parmak bağırsağına atılan enzimler burada özel bir maddeyle birleşerek, değişim geçirirler. İnce bağırsakta salgılanmış olan enterokinaz adlı maddeyle birleşerek, sindirime hizmet ederler.

]]>
Pankreas Hastalıkları https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-hastaliklari.html Thu, 06 Dec 2018 15:58:22 +0000 Pankreas hastalıkları, karın boşluğundaki omurganın bel bölümü önünde bulunan salgı bezi olan pankreası etkileyen hastalıklardır. İç ve dış salgı görevleri olan organı etkisi altına alan bir çok hastalık b Pankreas hastalıkları, karın boşluğundaki omurganın bel bölümü önünde bulunan salgı bezi olan pankreası etkileyen hastalıklardır. İç ve dış salgı görevleri olan organı etkisi altına alan bir çok hastalık bulunmaktadır.

Pankreas hastalıkları nelerdir

Pankreas kanseri: Pankreas dokusunda bulunan hücrelerden dolayı oluşan kötü huylu tümörlerdir. Organdaki sindirim salgısı üreten hücrelerden ve hormon üreten hücrelerden kanserli tümörler oluşabilir. Bazı durumlarda çevre organlardan kanserler metastaz yapabilir. Kanserin kesin nedeni bilinmese de, bazı risk faktörlerinin olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında alkol, sigara, kimyasallarla temas, diyabet, yağlı diyet sayılabilir. Kanserin öncüsü sayılan kistadenom adlı iyi huylu tümörlerde zamanla kanserleşme eğilimi gösterebilir. Hastalığın ilerlemesi oldukça sinsi bir şekilde olmaktadır. Pankreasın başını etkisi altına alırsa, safra yolunu tutacağından erken dönemde sarılık meydana getireceğinden, erken teşhisi mümkün olabilir. Erken teşhis hastaya cerrahi müdahale yapılmasına olanak tanıyabilir. Tümör büyüme gösterdikçe, sırta vuran karın ağrısı görülmektedir. Ağrı karnın üst orta bölümünde olur. Kuşak gibi iki tarafa doru yayılım gösterir. Bunların yanında hastalarda bulantı, kilo kaybı, kusma, sarılık varsa kaşıntı olabilir. Hastaların bilgisayarlı tomografi, endoskopik ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak tetkik edilmesi gerekir. Bu şekilde tümörlerin yerleşim yeri, çevre organlarla ilişkisi, hastalığın yayılımı görülebilir. Hastalığın tedavisi genellikle cerrahi yöntemle olmaktadır. Hastanın durumu uygunsa, tümör tamamen temizlenebilecekse, cerrahi yöntem uygulanmalıdır. Çevre damarları tutmuş bir tümör olması halinde, ameliyat öncesinde hangi damarın tutulduğu ve hangi düzeyde olduğu incelenmelidir. Baş bölgesini tutan kanserlerde Whipple ameliyatı uygulanmaktadır. Ameliyatta on iki parmak bağırsağı, pankreasın baş bölümü, safra yolunun sonu, safra kesesi alınır. Pankreasın gövde ve kuyruk bölümünü tutan kanserlerde pankreas ve dalağın çıkarıldığı distal pankreatektomi ameliyatı uygulanır. Birden fazla tümör olan hastalarda ise, pankreasın tamamının çıkarıldığı total pankreatektomi ameliyatı yapılır. Tümörün çıkarılamadığı hallerde safra akışını ve besin geçişini sağlayan bypass ameliyatı uygulanır.

Pankreas HastalıklarıPankreas iyi huylu tümörleri: Farklı dokulardan çıkan iyi huylu tümörler katı doku ya da sıvı içerikli olabilir. Kanserleşme riski olanlar ve ağrıya neden olup, büyüme gösterenler cerrahi yolla çıkarılmalıdır. 

Pankreas psödokisti: Bu yapı pankreas travması ya da kronik pankreatit sonucunda gelişen, içi pankreas sıvısıyla dolu, çevresi fibröz doku ya da granülasyon dokuyla çevrili bir yapıdır. Altı hafta içinde kendiliğinden gerileme göstermeyen kistler, çapı 6 cm üzerinde olan kistler için, içeri ve dışarı drenaj işlemleri yapılabilir.

Akut pankreatit: Pankreasın uzak ve çevre organları etkileyebilen akut enflamasyonudur. Hastaların çoğunda hafif pankreatit görülürken, %10-15 lik kesiminde şiddetli akut pankreatit görülür. Şiddetli olan türünde ölüm riski ve komplikasyonlar fazladır. Safra taşları ve alkol kullanımı ortaya çıkışında etkendir. Hastalarda karnın üst orta bölümünde bele ve sırta yayılan ağrı, kusma, bulantı, sarılık, ateş, iştahsızlık, batında kitle görülebilir. Kesin tanı için bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır. Serum amilaz ya da lipaz tayini gibi tetkikler de, tanıya yardımcı olmaktadır. Tedavisi öncelikle elektrolit ve sıvı kaybını karşılayan antibiyotikler ve özel ilaçlarla yapılmaktadır. Uygulanan tedavi hastane ortamında yapılmalıdır. Safra kesesinden oluşan pankreatitte,  safra kesesinin alınması tekrarlama riskini önler.

Kronik pankreatit: Pankreas dokusunun geri dönüşümü olmayan yıkımın]]> Pankreas Kanseri Yaşam Süresi https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kanseri-yasam-suresi.html Fri, 07 Dec 2018 10:13:48 +0000 Pankreas kanseri yaşam süresi, pankreas kanseri hastalığına yakalanmış olan kişilerin % 80 ine ameliyat yapma şansı bulunamıyor. Hastalık geç teşhis edilebildiğinden, hastayı kurtarmak mümkün olmuyor. Geriye kala Pankreas kanseri yaşam süresi, pankreas kanseri hastalığına yakalanmış olan kişilerin % 80 ine ameliyat yapma şansı bulunamıyor. Hastalık geç teşhis edilebildiğinden, hastayı kurtarmak mümkün olmuyor. Geriye kalan % 20 lik grupta olan hastalar ameliyat edildiğinde, yaşam süresi en fazla 5 yıl olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi olarak, pankreasın vücuttaki konumu itibarıyla ameliyat sırasında tümörlerin tamamına ulaşılmasının mümkün olmamasıdır. İnsanların çoğu pankreasın görevini ve ne işe yaradığını bilmediklerinden, bu organa gereken önemi göstermezler. Pankreasın vücutta bulunan yağları sindirme görevinin yanında, kandaki glikoz oranını ayarlama görevi bulunmaktadır. Görevini yapamayan pankreas, kandaki glikozu ayarlayamaz ve kanda zamanla glikoz birikerek, ilerleyen dönemlerde zehir etkisi yapmaktadır. Bunun sonunda ölüm gerçekleşmektedir. Görüldüğü gibi oldukça önemli bir görev üstlenen bir organdır. Pankreas kanseri organda kötü huylu tümörlerin oluşmasıyla yaşanan bir hastalıktır. Kanserin önemsenmesi gerekmektedir. Pankreas kanseri araştırmalara göre;

 • Hastalık son 40 yılda kurtulma olasılığı ve yüzdesi yükselmeyen tek kanser türüdür.
 • En fazla ölümle sonuçlanan 4. kanser türüdür.
 • Bu hastalığa yakalananların % 94 ü için prognoz süresi 5 yıldır.
 • Hastaların sadece % 6 lık bölümü beş yıldan fazla yaşayabilmektedir. Çok nadir hastalar bu hastalığı yenebilmektedir.
 • Bu % 94 e giren hastaların, % 74 ü ilk bir yıl içinde hayatını kaybetmektedir.
 • Bu hastalıkta ortalama yaşam süresi 3-6 ay arasındadır. Bunun en büyük nedeni ameliyat yapılması mümkün olmayan hastaların çoğunlukta olmasıdır.
 • Hastalığın erken teşhisi genellikle yapılamadığından, hastalar ameliyat olma şansını kaçırmaktadır.
Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas kanseri aşamalar halinde, sinsi bir şekilde ilerlediğinden tanısı neredeyse imkansız hale gelmektedir. Önceden teşhisi yapılabilen hastalarda, sadece tesadüf eseri tümör bulunmuştur. Erken teşhis yapılabilen hastaların oranı % 8 i geçmemektedir. Kalan % 92 lik bölümüne ne yazık ki erken teşhis olanağı bulunmamaktadır. Pankreas kanseri olmuş olan kişilerin yaşam süresi yapılan teşhisin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Teşhis tümörün diğer organlara sıçramasından önce yapılabildiyse, ameliyat yapılarak hastanın yaşama şansı daha fazla olmaktadır. Teşhisin geç yapılması halinde, tümör diğer organlara sıçrama yaptıysa, yapılacak fazla bir şey kalmamış olur. Ameliyat yapılsa bile sıçrama olan diğer organlara yapılmaktadır. Pankreasa herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Bu durumda hastanın yaşam koşullarını arttırmak için, bazı tedavi yolları uygulanmaktadır. Bu kanseri tedavi etmese de, hastanın ağrılarının azalmasına, rahatlamasına fayda sağlayacaktır. Kanserin pankreasla beraber, lenf damarları ile çevre organlara sıçramasının önüne geçilememektedir. Bu sebeple kansere yakalanmadan, gerekli önlemleri almak gerekir. Kansere yakalandıktan sonra ise, umudunuzu kaybetmemeli ve moralinizi yüksek tutmalısınız.

]]>
Pankreas Nerede https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-nerede.html Fri, 07 Dec 2018 10:33:59 +0000 Pankreas nerede, pankreas karın boşluğunun üst bölümünde ve bel omurlarının ön tarafında yerleşmiş bir salgı bezidir. Salgıları sindirime yardımcı olur ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Midenin arka böl Pankreas nerede, pankreas karın boşluğunun üst bölümünde ve bel omurlarının ön tarafında yerleşmiş bir salgı bezidir. Salgıları sindirime yardımcı olur ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Midenin arka bölümünden on iki parmak bağırsağına ve dalağa kadar uzanan bölümde yer alır. Ağırlığı yaklaşık olarak 60-80 gram, rengi kırmızımtırak, uzunluğu ise 12-15 cm kadardır. Baş, boyun, gövde ve kuyruktan oluşan dört bölümü bulunmaktadır. Pankreasın baş kısmı on iki parmak bağırsağının meydana getirdiği kavis içinde ve sağda bulunur. Boyun bölgesi karın iç zarı periton ile kaplıdır. Organın kuyruk bölümü dalak ve sol böbrek arasında yer alan lienorenal bağ arasında yerleşmiştir.

Organın içinde baş kısmından kuyruğa kadar uzanan bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal baş bölümünden çıkarak, safra duvarına açılmaktadır. Gövde kısmı enine doğru uzanmakta, aort, sol böbrek üstü bezi, sol böbrek, böbrek toplar ve atar damarlarını çaprazlar. Kuyruk gövdenin devamıdır. Organın kanı karaciğer, dalak ve üst mesenten damarlarından gelir. İki tane boşaltım kanalı bulunmaktadır. Büyük boşaltım kanalı olan Wirsung organı boydan boya geçer. Pankreastaki çeşitli parçalardan gelen salgıları toplayarak, on iki parmak bağırsağının olduğu yere akıtır. Bunu yapmadan önce safra kanalıyla birleşir. Diğer boşaltım kanalı olan Santorini kanalı, Wirsung kanalının üst kısmından on iki parmak bağırsağına açılır. Pankreas organının hastalıklarının belirtileri diğer organların hastalıklarının belirtilerine benzerlik gösterdiğinden, teşhis edilmesi oldukça zordur. Özellikle karın içi organlarının hastalıkları ile sıkça karıştırılan bir durumdur. 

Pankreas Nerede

Pankreas salgıları nelerdir

Hem iç, hem de dış salgı görevini üstlenen bir salgı bezidir. Dış salgı kısmı lobçuklu yapıdadır. Lobçukların arasında bulunan kanallar, organın iki büyük kanalına damar ve hücre kümelerinden oluşturulmuştur. İnsanların pankreasında bir milyondan daha fazla küçük kapalı bez olan Langerhans adacığı yer alır. Adacıklar dış salgı yapısında dağılım göstermektedir. İç salgı kısmında insülin hormonları ve kılcal damar ağı bulunmaktadır. Bu bölümünde üretilen insülin hormonu, glu kagon hormonu kılcal damarların kanına, oradan vücutta dolaşan kana katılırlar. Organda her gün 1500 ml pankreas salgısı üretilmektedir. Salgının içerisinde sodyum, su, potasyum, magnezyum, kalsiyum, klor, fosfat, albümin, sülfat, sindirim enzimleri ve globülin bulunmaktadır. Pankreas salgısı dış salgı bölümünde üretilir. Bu salgı bir kanal yardımıyla on iki parmak bağırsağına akıtılmaktadır. Pankreas özsuyu ya da succus pancreaticus adı verilen salgı, sindirim için oldukça önemlidir. İçeriğinde bulunan enzimler karbonhidrat, yağ ve protein hazmını kolaylaştırır.

]]>
Pankreas Kanseri https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kanseri.html Sat, 08 Dec 2018 05:09:37 +0000 Pankreas kanseri, midenin arkasında bulunan besinleri sindirmeye yarayan enzimler üreten, vücuttaki insülini salgılayan pankreasın sağlıklı hücrelerinin anormalleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hücrelerin an Pankreas kanseri, midenin arkasında bulunan besinleri sindirmeye yarayan enzimler üreten, vücuttaki insülini salgılayan pankreasın sağlıklı hücrelerinin anormalleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması kütle oluşumuna sebep olarak, vücudun başka bölümlerine de sirayet eder. Diğer organlarla yakın olan pankreasta oluşacak tümörlerde yayılım lenf kanalları aracılığı ile olur. Erkeklerin oldukça fazla etkilendiği bir hastalık olarak bilinir. Baş, boyun, gövde ve kuyruktan oluşan pankreasta hastalığın ilk başlangıcı, kuyruktan veya baştan olmaktadır. İlk olarak kuyruk bölümünden başlayan hastalıklarda, genellikle müdahale şansı olmadan yayılım göstermektedir. Kan damarlarına yakın olan kuyruk kısmında tümör oluşmuş olan hastaların ameliyat edilmesi risk oluşturmaktadır. Baştan başlayan tümörlü oluşumlar ise, sarılıkla kendini göstereceğinden erken müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkta da diğerlerinde olduğu gibi, erken teşhisin önemi oldukça fazladır.

Pankreas kanserinin belirtileri nasıl görülür

Organlarla çevrili olduğu için, erken dönemde fazla belirti göstermeyen hastalık, ilerlemiş dönemde tümörün yerleşim yerine göre belirtiler vermeye başlar. Karaciğerde gerçekleşen safra akışını tıkayan bir tümör oluşumu varsa, idrarda koyulaşma, sarılığı anımsatan deride sararma , dışkıda renk açılması, kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Tümör büyüdükçe sırt ve karın bölgesinde ağrılara sebep olur. Midenin bağırsaklara açılan kanalında yerleştiyse, kusma ve mide bulantısı belirtilerini gösterir. Genellikle sol karın boşluğundan sırta yayılan bir ağrı söz konusu olur. Pankreas insülin salgılayan bir organ olduğu için, çalışması engellendiğinden, kan şekeri seviyelerin düşme bunun sonucunda da  titreme, bayılma hissi ve baş dönmesi görülebilir.

Pankreas kanseri açısından risk altında olan kişiler kimlerdir

 • Erkekler ve 60 yaş üzeri kişiler hastalık açısından risk oranı yüksek kişilerdir.
 • Sigara ve kesin kanıtlanmamış olsa da alkol tüketimi fazla olan kişiler.
 • Tıbben şeker hastası olan kişilerin bu hastalık bakımından riskli olduğu kesi olarak belirlenmese de, hastalığa yakalanan çok sayıda şeker hastası bulunmaktadır.
 • Ailede bulunan pankreas hastalığı kalıtımsal olarak diğer bireylerde de görülebilmektedir.
 • Siyah ırk insanlarda görülme sıklığı fazladır.
 • Aşırı yağlı besinleri sıkça tüketmek, risk faktörünü arttırıcı etkidedir.
 • Pankreas iltihabı sorunu bulunanlar.
 • Stres ve üzüntü ile iç içe yaşamak, hastalığın ortaya çıkışını hızlandıracaktır.

Pankreas kanseri tanısı nasıl konur 

Hastalığı çağrıştıran belirtilerin olması durumunda hastaneye giderek, doktorun muayenesi doğrultusunda ilk olarak radyasyon içermeyen, batın ultrasonografisi çekilir. Bu aşama hastalığın erken teşhisi açısından önem taşır. İleri tetkiklerin yapılmasına karar verilirse, pankreasın daha iyi incelenebilmesi için, bilgisayarlı tomografi BT yapılacaktır. Bu işlem radyasyon içerdiği için, doktorunuz manyetik rezonans görüntüleme MRI de isteyebilir. Bu  tetkik yönteminde BT gibi karnın içerisindeki dokular manyetik dalgalar aracılığıyla incelenecektir. Hastalığın teşhis edildiğine inanılırsa biyopsi yöntemine başvurulmayacaktır. Çünkü yapılacak biyopsi sebebiyle, tümör hücreleri uyarılacağından yayılım gösterecektir. Ancak yapılacak ilaç tedavisine karar vermek ve tümörün cinsini öğrenebilmek için, bazı durumlarda yapılması gerekebilir.

Pankreas kanserinin evreleri nelerdir

 • 1. evrede tümör oluşumları pankreas içerisinde bulunmaktadır.
 • 2. evrede ise, pankreasın çevresinde bulunan organlara yayılan tümör oluşumları gözlemlenir.
 • 3. evrede etraftaki organlarla beraber, pankreastaki kan damarlarına yayılmış tümörlü dokular görülür.
 • 4. evrede ise pankreastan çok uzak bölgelerde, karaciğere kadar ulaşan tümörler]]> Pankreas Kanseri Nedir https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-kanseri-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 12:24:25 +0000 Pankreas, yediğimiz besinlerin parçalanmasını sağlayan ve midenin arka kısmında bulunan bir salgı bezidir. Bunun yanı sıra besinlerden alınan enerjinin kullanımını sağlar. Vücutta bulunan bütün hücreler düzenlice büyür ve Pankreas, yediğimiz besinlerin parçalanmasını sağlayan ve midenin arka kısmında bulunan bir salgı bezidir. Bunun yanı sıra besinlerden alınan enerjinin kullanımını sağlar. Vücutta bulunan bütün hücreler düzenlice büyür ve ölürler. Eğer vücutta bu düzen yoksa, bunun en büyük sebebi pankreas kanseridir. Kısacası vücudun o bölümünde bulunan kötü huylu tümöre pankreas kanseri denir. Pankreas kanseri olan bir hastanın vücudunda hücreler kontrol dışı büyüme sağlar. Bu da vücutta tümör oluşmasını sağlar ve vücuda hızla yayılır. 

  Pankreas Kanseri Kimlerde Görülür
  • Yaşı ilerlemiş olan kişilerde görülür.
  • Sigarayı fazla tüketen kişilerde görülme ihtimali yüksektir.
  • Aşırı alkol tüketen kişilerde sıklıkla görülür.
  • Diyabet hastasında veya pankreas iltihaplanması durumlarında görülür.
  • Pankreas kanseri genetik bir hastalıktır. Bu yüzden dolayı aile bireylerinde pankreas kanseri varsa sizde de görülme olasılığı yüksektir.
  • Aşırı şişman kişilerde de görülme olasılığı yüksektir.
  Pankreas Kanseri NedirPankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir
  • Karın ağrısı (en sık belirtilerindendir.)
  • Sırt ağrısı (tümörler büyüdükçe ve yayıldıkça oluşur.)
  • Sarılık ve deri sararması (en sık görülen ve en hızlı ortaya çıkan belirtisidir.)
  • İştahsızlık, yorgunluk ve halsizlik
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal ve dışkı renginin parlak olması
  • Aniden ortaya çıkan şeker hastalığı
  • Aşırı stres
  • Sindirim zorluğu yaşama
  • İdrar renginin koyulaşması
  • Titreme ve bayılma
  Pankreas Kanseri Tanısı

  Pankreas kanseri tanısı, zor teşhis edilen bir hastalıktır. Eğer sıklıkla hastaneye giden biriyseniz veya sıklıkla sağlık kontrolü yaptıran birisiyseniz doktorun o an şüphe etmesi ve belirli testler yapması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aksi takdirde yeni oluştuysa veya ilk evrelerdeyse tanı konulması çok zordur. Radyolojik incelemeler ve kan tahlillerinden elde edilen kötü sonuçlar doğrultusunda pankreas kanseri tanısı konur. Pankreas kanserinin tümörlerin yayılması ve büyümesine bağlı olarak 4 ayrı evresi bulunmaktadır. Tanı, eğer ilk evrede ortaya çıktıysa diğer evrelere göre tedavisi daha kolay olacaktır.

  Pankreas Kanseri Tedavisi

  Pankreas kanserinin tedavisi, hastalığın evresine göre ve hastanın sağlık durumuna göre tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 3 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir. Hastalık fazla ilerlemediyse ve tümörler alınabilecek bir biçimdeyse tümör alınarak cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Kemoterapi, damarlardan kan dolaşımı ile kan verilerek kanserli hücrelerin öldürülmesi amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Hastalığın ileri evresinde kemoterapi uygulanır. Radyasyon tedavisi yani radyoterapi yöntemi ise X ışınları veya yüksek enerjiye sahip ışınlar sayesinde tümörlerin ölmesini amaçlar.

  Pankreas kanserinden korunmak için dengeli beslenmeye, sigara içmemeye ve düzenli olarak spor yapmaya gayret gösterilmelidir.

  ]]>
  Pankreas Nedir https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 19:21:23 +0000 Pankreas nedir, Karın boşluğunda yer alan organ, hem iç, hem de dış salgıları bulunan bir salgı bezidir. Organın büyük bir bölümü hazmı kolaylaştırıcı salgıları oluşturan alveoler bez dokusundan oluşmuştu Pankreas nedir, Karın boşluğunda yer alan organ, hem iç, hem de dış salgıları bulunan bir salgı bezidir. Organın büyük bir bölümü hazmı kolaylaştırıcı salgıları oluşturan alveoler bez dokusundan oluşmuştur. Burada yapılan dış salgı, kanal aracılığıyla on iki parmak bağırsağına geçer. Pankreas özsuyu adındaki bu salgı, sindirim için gerekli olan tripsin, amilaz ve lipaz içerir. Bu enzimler yardımıyla, pankreas salgısı yağ, karbonhidrat ve protein hazmında önemli bir role sahiptir. Organın içinde olan Langershans adacıklarında yapılan iç salgıları, insülin ve glukagon hormonları ise kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

  Pankreasın yapısı ve yerleşimi

  Pankreas çekice benzeyen yapısıyla, kırmızıya çalan renkte ve 70-100 gram ağırlığındadır. Uzunluğu 15 cm civarında olup, baş, boyun, gövde ve kuyruk bölümünden oluşur. Gövdesi enine doğru aorta doğru uzanarak, sol böbreküstü bezi, sol böbrek ve atar ve toplardamarları çaprazlayarak yerleşmiştir. Gövdenin devamı olan ince kuyruğu dalağa doğru uzanır. Karaciğer, dalak ve üst mezanter atardamarları ile beslenen organın, Wirsung ve Santorini kanalı adında iki tane boşaltıcı kanalı vardır. Büyük olan Wirsung kanalı gövdeyi boydan boya kat ederek, salgıları toplayıp, on iki parmak bağırsağına akıtır. Santorini ise, Wirsung üzerinde yer alarak on iki parmak bağırsağına açılır.

  Pankreas Nedir

  Pankreas hastalıkları nelerdir

  Pankreas hastalıklarındaki belirtiler, diğer hastalıkların belirtileri ile karıştırıldığı için, hastalığın teşhisini zorlaştırmaktadır. Belirtiler çeşitli ve silik olmaktadır.

  Had Pankreatit: Organın akut iltihabı olan hastalık, aşırı alkol tüketimi, safra kesesi hastalıkları, dengesiz beslenme gibi sebeplerden dolayı oluşur. Ani olarak ortaya çıkan karın ağrısı ile kendini belli eden hastalık huzursuzluk ve bitkinliğe sebep olur. Tansiyon düşüklüğü, çarpıntı eşlik eden belirtilerdir. Akciğer ödemi, kan zehirlenmesi, iç kanama gibi ağır gelişmelerin görüldüğü hastalık öldürücü etkidedir.

  Müzmin Pankreatit: Organın müzmin şekilde iltihaplanması sebebiyle yaşanır. Alkol ve yetersiz beslenme sebebiyle gelişen hastalığın belirtisi ağrıdır. İlerleyen dönemlerde  fonksiyonlarda yetmezlik görülmesi sebebiyle, kilo kaybı, hazımsızlık ve şeker hastalığı görülür. Ağrı kesiciler ve ağızdan alınan organın enzimlerini içeren preparatlarla hasta rahatlatılır.

  Pankreas Kanseri: İleri yaşta erkeklerde daha fazla görülen hastalık, aşırı kilo kaybı, sarılık ve şiddetli ağrı ile belirti vermektedir. Baş kısmında gelişme gösterdiyse cerrahi yöntemle tedavi edilebilir, kuyruk kısmında oluştuysa tedavisi oldukça güçtür.

  Pankreas testleri nelerdir

  Kan ve idrar tetkikleri yapılarak organın durumu  hakkında bilgilere erişilir. Özellikle amilaz, lipaz, kan şekeri, AST, ALT, ALP ve CA-19,9 ölçümleri önemlidir. Tümörü araştırmak için, batın ultrasonografisi, bilgisayarlı batın tomografisi, PET, MRI, endoskopik tomografi endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi tetkikleri kullanılır. 

  ]]>
  Pankreas İltihabı https://www.pankreas.gen.tr/pankreas-iltihabi.html Sun, 09 Dec 2018 09:15:54 +0000 Pankreas iltihabı insülin ve glukagon hormonlarını salgılayan pankreas içerisindeki keselerin işlevini yitirmesi olarak ifade edilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın altında yatan başka birçok neden bulunmaktadır. Tıpta daha çok Pankreas iltihabı insülin ve glukagon hormonlarını salgılayan pankreas içerisindeki keselerin işlevini yitirmesi olarak ifade edilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın altında yatan başka birçok neden bulunmaktadır. Tıpta daha çok pankreatit olarak da ifade edilmektedir. Pankreas iltihabı nedeniyle insan vücudu başka birçok ağır rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilmektedir. Diyabet de bunların en başında gelendir. Pankreas iltihabının iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kronik pankreas iltihabı ve akut pankreas iltihabıdır.

  Akut Pankreas İltihabının Nedenleri

  Akut pankreas iltihabının ana nedeni olarak safra taşı, safra kesesinde meydana gelen rahatsızlıklar ve sürekli alkol kullanımıdır. Bunların yanı sıra pankreas yapısındaki anormallik, kan içinde bulunan lipid düzeyinin yüksek olması, bazı travmatik yaralanmalar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ve bazı ilaçlar akut pankreas iltihabının nedenleri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık eğer uzun süreli olursa bu sefer kronik pankreas iltihabı haline gelir ve pankreas dokusu sürekli olarak yaralanır. Bu da devamlı iltihaplanmaya neden olur. Kronik pankreas iltihabı nedeniyle en başta sindirim sistemi olmak üzere insülin dengesinde değişimler yaşanmaktadır. Kronik pankreas iltihabının da nedenleri hemen hemen akutla aynı olmaktadır. Bunun yanı sıra ek olarak hiperlipidemi rahatsızlığı sonucu pankreas kanalının tıkanması üzerine kronik pankreas iltihabı meydana gelebilmektedir.

  Pankreas İltihabının Belirtileri

  Pankreas iltihabı kendini en başta ağrılarla belli etmektedir. Karnın üst kısmından meydana gelen ani ve giderek artan ağrılar pankreas iltihabının ilk belirtileri olmaktadır. Bunun yanı sıra şu belirtilerle kendisini gösterebilmektedir:
  • Ateş
  • Kusma
  • Bulantı
  • Terleme
  • Nabızda hızlanma
  • Karında şişme
  • Hazımsızlık problemi
  • Hıçkırık
  • Gaz
  • Deride dökülme
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Böbrek yetmezliği
  • Kalp yetmezliği
  • Düşük kan basıncı
  • Sindirim sorunları
  • İstem dışı kilo kaybı
  • Dışkının kötü kokulu ve yağlı olması
  Pankreas İltihabının Teşhisi

  Pankreas iltihabının teşhisi için ilk anlamda hastaya fiziksel muayene ve röntgen testleri uygulanır. Bunlardan sonra kan ve dışkı testi alınır. Görülen belirtilere göre hastanın kan basıncı ve kalp atışları kontrol edilir. Hastanın kan sayımı yapılır ve şeker düzeyi kontrol edilir. Eğer kronik pankreas iltihabından şüphe edilmişse serum amilaz, tripsinojen ve lipaz düzeyleri kontrol edilir. Bunun yanı sıra ultrason ve endoskopik görüntüleme testleri uygulanır. 

  Pankreas İltihabının Tedavisi

  Pankreas iltihabının teşhisinin konmasından sonra hastaya hastalığın seviyesine göre tedavi uygulanır. Ancak pankreas iltihabı genellikle tüm vücudu etkileyebilecek bir rahatsızlık olduğu için acil olarak müdahalede bulunulur. Öncelikle pankreas iltihabı ile meydana gelen sindirim sorunları giderilerek enzimlerin yeniden işler hale gelmesi sağlanır. Bu müdahaleyle birlikte aynı zamanda pankreas iltihabı da kontrol altına alınır. Sonrasında hastanın sıvı kaybını telafi etmek için sıvı takviyesi yapılır. Bu süre içerisinde hasta genellikle sıvı gıdalarla beslenir. Pankreas iltihabından kaynaklanan karın ağrısını gidermek için hastaya analjezik verilir. Pankreas iltihabı iyice kontrol altına alındıktan sonra hastaya yavaş yavaş sıvı gıdalarla birlikte hafif yumuşak gıdalar da verilmeye başlanır. Bunların yanı sıra hastaya vitamin takviyesinde de bulunulur. Hastanın pankreas iltihabı tam olarak iyileşmeden kesinlikle katı gıda verilmez. Bu şekilde pankreas iltihabı iyice kontrol altına alındıktan sonra artık bu rahatsızlığa neden olan diğer rahatsızlıklar ve belirtiler üzerinde tedaviye başlanır. Pankreas iltihabının sebebi safra kesesi taşı ise bu ko]]> Pankreas https://www.pankreas.gen.tr/pankreas.html Sun, 09 Dec 2018 22:04:02 +0000 Pankreas, karın boşluğumuzun üst kısmındaki arka duvara yapışık olarak bulunan, iç ve dış salgılarla ilgili çalışan organlarımızdandır.. Özellikle hazım için önemli bir işlevi olan pankreas, bu konuda dış salg Pankreas, karın boşluğumuzun üst kısmındaki arka duvara yapışık olarak bulunan, iç ve dış salgılarla ilgili çalışan organlarımızdandır.. Özellikle hazım için önemli bir işlevi olan pankreas, bu konuda dış salgıları ayarlayan alvelora bez dokusuna sahiptir. Pankreas tarafından üretilen dış salgılar bulunan bir kanal ile on iki parmak bağırsağına aktarılmaktadır. Pankreas öz suyu adı verilen bu salgı, sindirim sistemimiz için son derece önemlidir. Sindirim için gerekli olan lipaz, amilaz ve tripsin fermentlerinin oluşmasını sağlayan pankreas öz suyu, oluşturduğu bu üç enzim sayesinde protein, yağ ve karbonhidratların kolay hazmedilmesini sağlamaktadır. Pankreas iç salgısı ise, pankreas içerisinde yer alan küçük keseler aracılığı ile oluşan özel bir iç sıvıdır. Bu iç salgı ile vücudun insülin, glukagon ve kan şekeri ayarlamaları yapılmaktadır. Pankreas iç salgısı vücut dengesi açısından son derece önemlidir.

  Pankreasın Fiziksel Özellikleri

  Şekil olarak bir çekici andıran pankreas, ortalama olarak 80 gram ağırlığında bulunmaktadır. Rengi kırmızıya dönük olan bu organımız, boyut olarak da ortalama olarak 15 cm boyutlarında olmaktadır. Üç ayrı kısımda incelenen pankreasın baş, gövde ve kuyruk bölümleri bulunmaktadır. Pankreasın baş kısmı on iki parmak bağırsağının açıklığına denk gelen kısımda yer almaktadır. Gövdesi ise enine bir şekilde aort, böbrek üstü bezleri, sol böbrek atar damarı ve toplar damarın çaprazında yer almaktadır. Pankreasın kuyruk kısmı ise dalağa kadar uzanan kısımda yer almaktadır.

  Pankreasın içerisinde yer alan kan, karaciğer, dalak ve üst mesaneden buraya gelmektedir. Pankreas içerisinde boşaltıcı görev gören iki adet kanal bulunmaktadır. Bu kanallardan büyük olanına Wirsung adı verilmektedir. Bu kanal pankreasın tüm gövdesi boyunca uzanmaktadır ve içerideki salgı bezlerinde oluşan salgıları on iki parmak bağırsağına taşımaktadır. Diğer kanala ise Santorini adı verilmektedir. Bu kanal da on iki parmak bağırsağına açılan bir dış salgı kanalı olarak görev yapmaktadır.

  Pankreas
  Pankreas Hastalıkları

  Pankreas hastalıkları hem belirtileri hem de çeşitliliği nedeniyle diğer hastalıklara nazaran son derece zor tespit edilen bir hastalıktır. Bulunduğu kısım nedeniyle oluşabilecek herhangi bir ağrıda başka organların rahatsızlığı gibi algılanabileceğinden kolay kolay fark edilememektedir. Pankreas ağrıları özellikle diğer karın ağrılarıyla sık karıştırılmaktadır. Başlıca pankreas hastalıkları şunlardır:
  • Had pankreatit: Aşırı alkol kullanımı ve safra kesesi hastalığı nedeniyle pankreasta meydana gelen bir rahatsızlıktır. Pankreastaki akut iltihabı olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlığın üzerinde düzensiz ve dengesiz beslenme son derece etkilidir. Hastalığın ilk belirtisinde alkol kullanımı veya ağır bir yemek sonrası hastada aşırı derecede bir karın ağrısıdır. Bu gibi durumlarda hastada aşırı derecede bitkinlik ve yorgunluk belirtisi meydana gelmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren oranlarda tansiyon düşmesi ve şok gibi etkileri de olmaktadır. Bu pankreas hastalığı son derece ağır hastalıklardandır ve öldürücü etkisi bulunmaktadır. Gerekli müdahale yapılmadığı ve önlemler alınmadığı takdirde hastanın akciğerinde ödem, dolaşımında bozukluk, kanında zehirlenme ve iç kanama meydana gelebilmektedir.
  • Müzmin pankreatit: Pankreasta meydana gelen, ilerleyici etkisi olan bir iltihaplanmadır. Bu rahatsızlıkta da yine alkol ve düzensiz beslenme ilk nedenler arasında yer almaktadır. Bu hastalığın ilk belirtisi ağrı olmaktadır. İltihaplı durum devam ettiği sürece pankreas giderek bozulur ve fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Pankreasın bozulması sonucunda da kilo kaybı, hazım bozukluğu v]]>