Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024 Çarşamba

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Akut Pankreatit

Pankreas, hem iç salgı hem de dış salgı olarak vücutta sindirime yardımcı maddeler salgılamakla görevlidir. Akut pankreatit, pankreasın dış salgı olarak salgıladığı inaktif maddelerin bağırsaklarda aktif hale geçerek vücuttaki yağ ve şekeri parçalaması sürecinde, bu maddelerin henüz pankreas içerisindeyken çevre dokulara ulaşarak aktifleşip dokuları parçalamaya başlaması durumudur. Akut pankreatit, birden oluşan ve pankreasın hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Pankreasta oluşan hasarlar çoğu zaman hücrelerin ölümüne sebep olmaktadır. Akut pankreatit, çeşitli kimyasal maddelere bağlı olarak vücudun genelini etkileyen ciddi bir felaket haline dönüşebilir.

Akut Pankreatit Nedenleri

Akut pankreatitin oluşmasının birden fazla nedeni vardır. En önemli nedenleri arasında safra kesesinde bulunan taşlar olduğu bilinmektedir. Safra kesesinde bulunan taşlar safra kesesinin kasılması sonucunda safra kanallarına dökülerek bu kanalların tıkanmasına sebep olmaktadır. Safra kesesinde oluşan bu taşlar, akut pankreatit içerisinde çeşitli iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Safra kanalına düşen taşlar, safra kanalının tıkanmasına veya bağırsaklara ulaşması sırasında pankreas kanalında tıkanıklık oluşturmasına ve basıncın artmasına sebep olabilir. Bu durum, kanallarda bulunan maddelerin çevreye sızmasına da neden olur. Bu yüzden safra kesesi taşları, akut pankreatitin en büyük sebeplerindendir.

Akut pankreatitin diğer önemli bir nedeni ise hastanın aşırı alkol kullanımıdır. Akut pankreatitin en önemli iki sebebi yanı sıra çocuklarda kabakulak, erişkinlerde ise kanda bulunan yağ oranının fazla olması, kanalların darlığı ve çeşitli travmalar da nedenler arasında yer alabilir.

Akut Pankreatit Çeşitleri

Akut pankreatit günümüzde iki çeşit olarak belirlenmektedir. Bunlar:

  • Akut ödematöz pankreatit
  • Akut nekrotizan pankreatit
Akut Ödematöz Pankreatit

Bu tür akut pankreatitin iltihabının çok az bir miktarını oluşturmaktadır. Ayrıca bu akut ödematöz pankreasa hafif akut pankreatit denir. Pankreasta minimal hasar meydana getirir. Akut ödematöz pankreatit, çok ciddi sağlık sorunları oluşturmaz ve çoğu zaman cerrahi operasyon bile gerektirmeden kendiliğinden iyileşerek pankreasta hasar meydana getirmez.

Akut Nekrotizan Pankreatit

Bu tür akut pankreatitin iltihaplanmasının büyük bir bölümünü oluşturan ve ağır akut pankreatit olarak bilinen bir durumdur. Akut nekrotizan pankreatit, pankreas dokusunda ve diğer çevre dokularda ağır hasar ve ciddi doku ölümlerine sebep olmaktadır. Bu durum, vücut içerisinde solunum sistemi, dolaşım sistemi ve böbreklerde ciddi hasar verebilir. Akut nekrotizan pankreatit, insan hayatını ciddi şekilde tehdit eden bir durumdur. Ciddi sorunlar getirir ve yoğun bakım gerektiren, birçok cerrahi müdahale gerektiren bir durum haline gelir. Daha da önemlisi, akut nekrotizan pankreatit tedavisi sonucunda vakaların %25-30'u kaybedilir.

Akut Pankreatit Bulguları

Akut pankreatit bulguları arasında önde gelen belirtiler:
  • Karın ağrısı
  • Karnın üst bölgesinde sırta yayılan şiddetli kramp, kasılma ve ağrılar
  • Bulantı ve kusma
  • Yüksek ateş

Akut pankreatit tanısı için uzman bir doktor tarafından yapılan çeşitli laboratuvar testleri ve çekilen ilaçlı tomografi ile rahatlıkla tanı konulabilmektedir.

Akut Pankreatit Tedavisi

Akut pankreatit tedavisinde en önemli adım, akut pankreatit tipini ve nedenini belirlemektir. Örneğin, safra kesesini tıkayan taş sonucunda oluşmuşsa acil cerrahi müdahale ile sorun çözülmelidir. Akut pankreatit hangi tipte olursa olsun, hemen ağız yolu ile gıda alımları kesilmeli, damar yolu ile beslenme sağlanmalı ve hastanın uzun süre dinlendirilmesi gerekmektedir. Ancak akut pankreatit ilerlemiş ve doku ölümleri başlamışsa, uzman bakım gerektiren bir durum haline gelmiştir. Yaşanan doku kaybının önlenmesi, ölü dokuların enfeksiyondan korunması ve bozulan diğer çevre organlar ve sistemlerle ani mücadele edilmesi acil ameliyat gerektirebilir.

Akut Pankreas Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreasın Görevi ve Özellikleri

Pankreasın Görevi ve Özellikleri

Pankreas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Pankreas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yapay Pankreas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Pankreas Öz Suyu Görevi ve Özellikleri

Pankreas Öz Suyu Görevi ve Özellikleri

Güncel

Pankreas Nerede Pankreas Vücudun Neresindedir

Pankreas Nerede Pankreas Vücudun Neresindedir

Güncel

Pankreas Enzimleri Türleri ve Özellikleri

Pankreas Enzimleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Pankreas Kuyruk Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kuyruk Kanseri Belirtileri ve Tedavisi