Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Pankreas kanseri evreleri: Pankreas, karın bölgemizde midenin arka kısmında yer alan yumuşak yapılı, yassı uzun bir organdır. Pankreasın görevi sindirim enzimlerini, özellikle vücuttaki şeker metebolizmasını düzenleyen insülin ve glukagon hormonları salgılamaktır. Yaşam için önemli bir organdır. Normalde vücuttaki hücreler düzenli bir şekilde bölünerek çoğalır zamanı gelince ölürler. Hücreler kontrolsüz biçimde bölünmeye devam eder ve gerek duyulmayan dokuların oluşturduğu kitlelere tümör veya ur denir. Vücutta oluşa tümörler habis (Kötü huylu) selim (İyi huylu) olarak ikiye ayrılır.

Pankreas kanseri evreleri: Kanser terimi habis (Kötü huylu) tümörler için kullanılır. Habis tümörler bulundukları bölgeye yakın organlara kan yoluyla, left yoluyla da uzak organlara sıçrayabilirler, bu durum metastaz olarak adlandırılır. Pankreas kanserinde pankreasın içindeki hücrelerden kaynaklanan bir tümör söz konusudur. Bu tümörler pankreasın eksokrin tümörleri olarak bilinir. Bunlar arasında en sık görüleni pankreasın adenokanseridir. Nadir görülen pankreas tümörleri hormon salgılayan hücrelerden kaynaklananlar ve pankreastaki kistik yapılardan kaynaklanan tümörlerdir. Pankreas kanseri ölümcül kanserler arasında 4. Sıradadır.

Pankreas kanseri evreleri: Pankreas kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemekte olup, hastalığa yol açtığı düşünülen bazı sebepler vardır.
 • 40 yaş üzeri olmak
 • Erkek olmak
 • Sigara kullanmak
 • Şeker hastalığı
 • Ailenin veya kişinin geçmişinde kolon kanserinin bulunması
 • Ailenin geçmişinde pankreas kanserinin bulunması
 • Yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme
hastalığın belirtileri; Pankreas kanserinin ilk evrelerinde genelde hİç belirti görülmez. Hastalığa ait bulgular ortaya çıktığında tümör ileri bir evreye ulaşmış ve pankreas çevresindeki dokulara yayılmıştır. Belirtiler tümörün yerine ve büyüklüğüne göre değişir.
 • İştahsızlık
 • Nedeni bilinmeyen kilo kaybı
 • Üst karında hissedilen bazen sırta vurabilen ağrı
 • Bulantı
 • Depresyon, halsizlik, çabuk yorulma
 • Sarılık
Pankreas kanseri evreleri: Pankreas kanserinin teşhisinde doktorun hastalığın varlığından şüphelenmesi, gerekli tahlilleri istemesi önemlidir. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonan görüntüleme, ercp, tümör dokusundan örnek alınması, kan testleri bunlar tedavide kullanılacak olan ilaçların belirlenmesin de yardımcı olurlar.

Pankreas kanseri evreleri: Pankreas kanserini 4 evreye ayırmak mümkündür.

Evre 1: Tümör pankreas dışına sıçramamıştır.

Evre2: Tümör pankreasın sınırları dışına çıkmış, dokulara, organlara ve lenf düğümlerine sıçramıştır.

Evre3: Tümör pankreas dışına çıkmış, dokulara organlara, lenf düğümlerine sıçramış pankreasın dışındaki kan damarlarına yayılmıştır.

Evre4: Pankreasın dışına karaciğere sıçramıştır.

Pankreas kanserinde cerrahi tedavi; Kanserli tümör, komşu dokular ve yakındaki lenf düğümleri çıkarılır. Pankreas, midenin bir kısmı, onikiparmak bağırsağı ve etraftaki dokular alınır. Bazen tümör kitlesi çıkarılamasa da kanserin yol açtığı kusma, sarılık ve benzeri durumlar ortadan kaldırılır.

Pankreas Kanseri Evreleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas Nedir? Pankreas Özellikleri ve Etkileri

Pankreas Nedir? Pankreas Özellikleri ve Etkileri

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları

Pankreas İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Pankreas İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur?

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur?

Güncel

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Enzimleri Türleri ve Özellikleri

Pankreas Enzimleri Türleri ve Özellikleri