Pankreas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas ağrısı, insanlarda karın bölesinin hafif üzerinde meydana gelen bir ağrı hissi ile ortaya çıkmaktadır. Bu bölgelerde ortaya çıkan ağrı birçok kişi tarafından dalak ağrısı ya da karın ağrısı olarak tarif edilebilir. Bu nedenle tam olarak ağrının yerini doktora göstermeniz çok önemlidir. Pankreas ağrısı, insanlarda bazen göbek bölgelerine de vurarak buradan sırta doğru yayılma gösterebilmektedir. Bu nedenle pankreas ağrısının sadece pankreas üzerinde meydana geleceği düşünülmemelidir. İnsanlarda bu gibi ağrılar birçok zaman vücutta bulunan farklı sağlık problemlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle pankreas ağrısının bir belirti olarak görülebileceğini unutmamalısınız.

Pankreas ağrısı, birçok farklı nedene bağlı olarak oluşabildiği gibi bazen de insanlarda böbrek rahatsızlıkların nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu ağrılar genellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana geldiği gibi aynı zamanda çocuklarda da görülebilir. Fakat bu rahatsızlığın çocuklarda görülme sıklığı çok azdır. En önemli şey, acilen Uzman bir doktora gitmek ve bunun haricinde meydana gelen pankreas ağrısıyla birlikte ortaya çıkan belirtilere dikkat etmektir. Bu durum insanlarda bazen şiddetli mide bulantısı ve kusma durumlarına neden olurken bazen de insanlarda kalp ritminde bozulmalara neden olmaktadır. Bu gibi durumların sonu şok ile bitebileceği için çok dikkat edilmesi gerekir. Ağrı şiddeti ne olursa olsun bu gibi ağrılar için en kısa zamanda doktorunuza başvurarak erken teşhis yaptırın.

Pankreas ağrısı neden olur?
  • Pankreas ağrısının en ciddi ve en sık nedenlerinden bir tanesi, pankreas üzerinde ya da içerisinde meydana gelen iltihaplanmadır. Pankreas iltihaplanmasının görülme sıklığının fazla olması, bu pankreas ağrılarının en çok bu iltihaplanma nedeniyle oluştuğunun göstergesi olmaktadır.
  • Pankreas ağrısı, bazı yetişkinlerde aşırı alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum, aşırı alkol tüketimine bağlı olarak görüldüğünde birçok zaman kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat kişi alkol tüketimini sonlandırmadığı durumlarda ağrılar devam eder.
  • İnsanlarda meydana gelen safra kesesi taşları, direk olarak pankreas ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle bilinmelidir ki insanlarda safra kesesinde meydana gelen birçok sorun pankreas ağrısına da neden olacaktır.
  • Genellikle çocuklarda meydana gelen pankreas ağrısı durumlarına neden olan bir önemli etken vücutta bulunan viral ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar sadece pankreas ağrısı üzerinde değil aynı zamanda daha birçok organda şiddetli ağrılara neden olur.
  • Kadınlarda meydana gelen pankreas ağrısı, direk olarak östrojenler ve tiazid diüretik gibi tıbbi ilaçlar bu ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle adet dönemlerine yakın zamanlarda bu ağrılarla karşılaşılabilir.
Pankreas ağrısı ile ortaya çıkabilecek durumlar

Karında şişlik: bu durum birçok zaman ağrı sorunlarına neden olan pankreasta meydana gelerek insanlarda şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır.

Baş ağrısı: Kimi zaman oluşan ağrının şiddetinden, kimi zamansa ağrının sinirsel durumlara etkisi nedeniyle bu gibi ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Böbrek yetmezliği: Bir belirti olarak pankreas ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı yorgunluk: bu gibi ağrılar, insanlarda vücudun sürekli olarak yorgun hissedilmesine neden olmaktadır.

Pankreas ağrısının tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Bu gibi durumlarda aslında hastanın doktora vermiş olduğu bilgiler çok önemlidir. Hastanın tam olarak hikayesini doktora anlatması ve ağrıyan bölgenin tam olarak gösterilmesi durumunda pankreas ağrısı teşhis edilir. Doktor genellikle elle muayene ederek ulaşılabilen oranlara ulaşarak elle muayeneler yapar. Bu şekilde ağrı yapan organ anlaşılır. Eğer kişide herhangi bir kitle ya da tümör durumlarından şüphe duyulursa bu durumlarda tıbbi görüntüleme cihazları kullanılabilir.

Pankreas Ağrısı Yorumları

soru

Sahin

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba benim babam 3 yildir pankreas kanseri ve simdi baya agrilari var nasil agrilarini giderebiliz tesekürler

Cevap yaz
cevap

Harun

16 Eylül 2018 Pazar

Pankreas kanseri çok ciddi bir hastalık Allah şifasını verir inşallah. Bu hastalık ölümcül olabileceği için kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Burada verebileceğimiz ağrı kesiciler babanızın hastalığını kötü yönden etkileyebilir. Bu sebeple doktorunuza danışmadan bir şey almayın. Yine bilgili bir aktar ağrıların geçmesi için size iyi bir bitkisel ilaç verebilir.

soru

Beycan

17 Nisan 2024 Çarşamba

Agrimi bulamadılar hangi dr. Gitmeliyim

Cevap yaz
cevap

Pehlevi

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba beycan bey, vüzudunuzdaki çeşitli bölgelerde meydana gelen ağrıların tedavisi ve bulunması için algoloji diye bir poliklinik vardır. Bucpolikliniğe muayene olmanız sizin için iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pankreas Bezinin Özellikleri

Pankreas Bezinin Özellikleri

Pankreas Diyeti Listesi

Pankreas Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Vücudun Neresindedir?

Pankreas Vücudun Neresindedir?

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kuyruk Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kuyruk Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pankreas Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası