Pankreas Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Rahatsızlıkları, Pankreas karnın üst bölgesinde ve midenin arka kısımlarında bulunmakta olan, kan şekerini dengeye sokan, sindirim sistemi için gerekli olan enzimleri, hormonları üreten ve bazı hormonların salgılanmasına neden olan organdır. Pankreasa herhangi bir zarar geldiği zaman üretilen enzimler sekteye uğrar ve kan şekerini dengeleyen insülinin eksik olması durumunda ise şeker hastalığı ortaya çıkar. Bu açılardan baktığımız zaman pankreas vücudumuz için oldukça önemli bir organımızdır. Ayrıca pankreas çok yönlü bir organ olduğundan dolayı pankreas rahatsızlıklarına neden olabilecek oldukça problem sıralanabilmektedir. Pankreas organı şekil olarak bir çekice benzemektedir. Ortalama ağırlığı ise yaklaşık 80 gramdır. Rengi kırmızıya yakın ve ortalama 15 cm. Boyutlarındadır. Pankreas baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç ayrı bölümde incelenmektedir.

Pankreas Rahatsızlıkları Nelerdir?

Pankreas rahatsızlıkları belirtileri yönünden ve ayrıca çok çeşitli olmasından dolayı diğer hastalıklara göre çok daha zor tespit edebilmektedir. Bulunduğu bölge dolayısıyla çok basit pankreas rahatsızlıklarında dahi farklı organlardan kaynaklanıyormuş gibi algılanabilmektedir. Özellikle pankreas rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrılar, karın ağrıları ile karıştırılabilmektedir. Başlıca pankreas rahatsızlıkları şunlardır:

Had Pankreas Rahatsızlığı: Aşırı miktarlarda alkol tüketimi ve safra kesesi problemi sebebiyle oluşan bir pankreas rahatsızlığıdır. Akut pankreas iltihabı olarak da bilinmektedir. Oluşan pankreas rahatsızlığında dengeli ve düzenli beslenmemenin de son derece etkisi bulunmaktadır. Had Pankreas Rahatsızlığında ilk belirti aşırı alkol veya ağır bir yemek sonucunda çok fena bir karın ağrısının görülmesidir. Ayrıca hastada bu karın ağrısına eşlik eden yorgunluk ve bitkinlik görülmektedir. Had pankreas rahatsızlığı hastadan hastaya farklı belirtiler gösterebilmektedir. Bu farklı belirtiler arasında şok ve tansiyon düşüklüğü bulunabilmektedir. Akut pankreas iltihabı, oldukça ciddi bir hastalıktır ve hayati tehlikesi bulunmaktadır. Yeterli ve gerekli olan müdahale anında yapılmadığında ya da hastalık öncesinde önlemler alınmadığında, akciğer ödemi, kan dolaşımında bozukluk, kanda zehirlenme ve iç kanama gibi tehlikeler bulunmaktadır.

MüzminPankreas Rahatsızlığı: bu pankreas rahatsızlığı ilerleyici olan bir iltihaplanmadır. Diğer bir adı kronik pankreas iltihabıdır. Had pankreas rahatsızlığında olduğu hastalığı tetikleyici unsurlar alkol ve düzensiz beslenmedir. Ayrıca yine ilk belirti ağrıdır. İltihabın devamı boyunca pankreas giderek bozulmaya ve giderek işlevlerini yerine getiremez hale gelmeye başlar. Pankreasın bozulması ve fonksiyonlarını getirememesi sonucunda kilo kaybı, sindirim bozukluğu, şeker hastalığı görülebilir. Bu pankreas rahatsızlığının tedavisi için analjezikler kullanılmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra pankreas enzimlerinin yerine getirilemeyen işlemlerini yerine getirecek olan ilaçlar kullanılır.

Pankreas Kanseri: Pankreas kanseri olarak bilinen bu pankreas rahatsızlığı genellikle 40 yaş üzeri erkeklerde rastlanmaktadır. Bu pankreas rahatsızlığı oldukça tehlikeli ve etkili olan bir kanserdir. Gelecek zamanda da son derece tehlikeli olacağı tahmin edilmektedir. Doğru, yeterli ve gerekli olan tedavi uygulanmadığı zamanlarda kısa süre içerisinde ölüm ile sonuçlanmaktadır. Bu pankreas rahatsızlığının en önemli 3 belirtisi aşırı miktarda kilo kaybı, şiddetli ağrı, ilerleyen sarılıktır. Eğer pankreas kanseri, pankreasın baş kısmında oluştuysa bu baş kısma cerrahi operasyon uygulanabilmektedir.

Pankreas Rahatsızlıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur?

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur?

4 Evre Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kuyruk Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kuyruk Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Güncel

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları